wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Szczepinie powstaje wyjątkowy skwer
Wizualizacja skweru na Szczepinie
Wizualizacja skweru na Szczepinie

Było klepisko zastawione samochodami – będzie efektowny zielony skwer. Pomiędzy ulicami Braniborską, Trzemeską, Legnicką i Dobrą powstaje skwer widokowy, na którym posadzonych zostanie kilkaset roślin, które zamienią to miejsce w przyjazny zakątek.

Reklama

Aktualnie inwestycja jest w trakcie realizacji. Gotowe są już elementy małej architektury, trwa proces zazieleniania terenu.

– Obecnie pracujemy nad posadzeniem 120 krzewów – mówi Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. – Na obrzeżach skweru już wkrótce będzie rosło ok. 500 szt. traw ozdobnych w trzech rodzajach. Natomiast na wyniesionych rabatach kortenowych zostanie nasadzonych ponad tysiąc sztuk roślin wieloletnich, w tym 7 gatunków traw, między innymi: rozplenica, proso ozdobne, ostnice w dwóch odmianach i 5 gatunków bylin, w tym jeżówka i lawenda – dodaje.

Skwer na Szczepinie w budowie, fot. ZZK

Aby miejsce to było jak najbardziej przyjazne środowisku, nawierzchnia na terenie skweru jest przepuszczalna, a nie betonowa. Również wszystkie dodatkowe elementy, takie jak ławki, postumenty i płytki nie zostały wykonane z betonu, lecz z piaskowca.

Projekt uzgodniony z mieszkańcami

Zanim przystąpiono do budowy skweru uporządkowano również cały okoliczny teren. Ze względu na bardzo zły stan, wycięto rosnące w pobliżu skweru śliwowiśnie. W ich miejsce już zostały posadzone nowe, młode drzewa, również śliwowiśni. Łącznie w tym rejonie posadzono 14 drzew. Aby miały jak największe szanse na zakorzenienie się w obecnych, nie najłatwiejszych warunkach pogodowych, ich obwody są maksymalnie duże.

– Przygotowanie projektu skweru było poprzedzone konsultacjami społecznymi z okolicznymi mieszkańcami. Wspólnie z nimi były podejmowane wszelkie decyzje dotyczące aranżacji tej przestrzeni. Ponieważ skwer znajduje się na terenie Wielkiego Cmentarza, na którym pochowane zostały osoby ważne dla rozwoju Wrocławia, na jego terenie zostaną umieszczone specjalne tablice informacyjne o historii tego miejsca. Na tym również zależało zainteresowanym mieszkańcom – podkreśla Anita Białowąs.

Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. Skwer będzie gotowy w połowie października.

Wizualizacja skweru na Szczepinie

40 dużych zielonych inwestycji

Skwer na Szczepinie jest jednym z wielu zielonych zakątków, jakie w ostatnim czasie powstają w stolicy Dolnego Śląska. Podczas kadencji Jacka Sutryka zrealizowano już 40 zielonych inwestycji za niespełna 44 miliony złotych.

To zupełnie nowe parki (m.in. Czarna Woda czy Żernicki Park Sportu i Rekreacji), skwery (m.in. Skwer Skaczącej Gwiazdy czy skwer Bocheńskiego) oraz liczne parki kieszonkowe, które powstają na terenie całego miasta - w gęsto zabudowanym centrum (m.in. Grabiszyn, Gajowice, Plac Grunwaldzki czy Ołbin w ramach projektu Grow Green), jak i na osiedlach jednorodzinnych - Wojszycach, Lipie Piotrowskiej, Krzykach czy Gądowie Małym.

Wśród zrealizowanych projektów są także te, dotyczące uporządkowania i zazielenienia istniejących już placów, skwerów czy podwórek. Jednym z nich jest udana rewitalizacja nabrzeży Oławy na Przedmieściu Oławskim.

30 nowych drzew dziennie

Zazieleniony zostanie też teren na Kępie Mieszczańskiej, zakupiony ostatnio przez miasto od Agencji Mienia Wojskowego. Na południowym skraju wyspy w obrębie ulic: Mieszczańskiej i Romana Dmowskiego powstanie zupełnie nowy park. W planie są liczne nasadzenia – w tym ok. 230 drzew, alejki oraz elementy małej architektury. Ich uzupełnieniem będzie też dodatkowa infrastruktura - m.in. strefy zabaw, urządzenia sportowe czy wybieg dla psów.

– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. Nowy park na Kępie Mieszczańskiej będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – twierdzi prezydent Jacek Sutryk.

W tegorocznych planach Wrocławia jest także posadzenie w sumie ponad 11 tysięcy drzew. Statystycznie przybywa więc 30 drzew dziennie - prawie dwukrotnie więcej, niż przed rokiem. Łącznie, na ich nasadzenia w latach 2019-2020, miasto planuje przeznaczyć 25 milionów złotych i zasadzić 16,5 tys. drzew.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl