wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 34°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sprawdź bezpłatnie jakość spalin swojego auta

Już wkrótce, na niektórych stacjach diagnostycznych, będzie można za darmo sprawdzić, czy nasze auto nie emituje za dużo szkodliwych związków. W całym mieście będzie do ośmiu takich stacji.

Reklama

– To kolejna możliwość ułatwienia mieszkańcom dbania o środowisko – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. – Każdy będzie mógł przyjechać i sprawdzić za darmo, czy jego samochód przypadkiem nie powoduje większego zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Badanie będzie finansowane z budżetu miasta. – Mamy zabezpieczone pieniądze, by za takie kontrole ponieść koszty – zaznacza Wojciech Adamski. – Jedno takie badanie to wydatek do dwudziestu kilku złotych. Ale konkrety będziemy znali po złożeniu ofert.

Pomysł na bezpłatne badania spalania to kolejny krok działań na rzecz poprawy powietrza w naszym mieście. Wczoraj zaprezentowano trzy samochody elektryczne zakupione przez Urząd Miejski Wrocławia (CZYTAJ WIĘCEJ - KLIKNIJ).

Policja i Inspekcja Transportu Drogowego już korzysta z 17 dymomierzy. Na wyposażeniu ITD jest także przewoźna stacja badawcza pojazdów oraz analizator spalin. Miasto dofinansowało zakup tego sprzętu w wysokości 410 tysięcy złotych (370 tysięcy dla ITD i 40 tysięcy dla policji). 
W 2005 r. przy użyciu dymomierza ITD skontrolowała 357 samochodów a przy użyciu Mobilnej Linii Diagnostycznej 770 pojazdów. W 16 przypadkach inspektorzy stwierdzili naruszenia w zakresie ochrony środowiska.

W tym roku inspektorzy ITD przeprowadzili 141 kontroli w zakresie zadymienia pojazdów i zbadali 676 aut przy użyciu Mobilnej Linii Diagnostycznej. W 18 przypadkach stwierdzono naruszenia w zakresie ochrony środowiska.

Blisko tysiąc samochodów (dokładnie 989) skontrolowała od początku 2016 roku Ekipa Techniki Drogowej i Ekologii Komendy Miejskiej We Wrocławiu. W czasie kontroli okazało się, że 82 samochody nie spełniają wymogów. Kierowcom zostały zatrzymane dowody rejestracyjne.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl