wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przy Hubskiej rośnie „zielony budynek” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jeszcze latem mają zakończyć się prace przy wzorcowym „zielonym budynku”, który powstaje przy ul. Hubskiej. Jest on nafaszerowany nowinkami technicznymi i budowany według najnowszych standardów budownictwa ekologicznego.

Reklama

Przebudowa byłej siedziby i magazynów RSW Ruch rozpoczęła się w tamtym roku. Pochodzący z początku lat 70. obiekt nie spełniał żadnych współczesnych norm w zakresie termoizolacji i był przez wiele lat nieużywany. Jego stan był zły. Teraz zamienia się we wzorcowy „zielony budynek”.

Zielone ściany i panele słoneczne

Powstaje tam zielony dach, zainstalowano już też panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Robotnicy wymienili stolarkę okienną na nową o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, składa się z trzech szyb, a pomiędzy nimi jest specjalny gaz. Na jednym z budynków powstaje metalowy stelaż, na którym zakwitną tzw. zielone ściany.

– Pod ziemią zainstalowano głębinową pompę ciepła. Specjalne instalacje zapewnią pełną kontrolę parametrów budynku, takich jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. Na elewacjach jest dużo przeszkleń. Zmieniają się również tereny wokół. Będzie dużo zieleni, oświetlenie zewnętrzne, mała architektura (parkingi rowerowe, ławki, kosze). Powstanie parking dla aut i wiaty dla rowerów – wylicza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Będą stacje ładowania pojazdów

Budynek jest  wyposażony w regulowane żaluzje, aby z łatwością kontrolować nasłonecznienie. Uzbrojono go w system gromadzenia wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie. Między innymi na dziedzińcu, gdzie powstaje ogród deszczowy (zagłębienia wykorzystujące wodę opadową do utrzymania specjalnych gatunków roślin, dobranych pod kątem naturalnej retencji wód opadowych).

Robotnicy na parkingach miejsca postojowe pokrywają ekokratą (ażurowe płyty ze specjalnego tworzywa, które umożliwiają parkowanie aut, ale też zarastanie parkingu trawą). Przy miejscach postojowych będą znajdować się również stacje ładowania aut elektrycznych.

Budynki w ramach inwestycji są zmodernizowane i dostosowane do potrzeb administracji samorządowej i jednostek Urzędu Miejskiego. Prace wykonuje firma ISB Budownictwo. Inwestycja warta jest 18,5 mln zł. Około 10 mln będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Roboty mają zakończyć się latem tego roku.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl