wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Projekt „Green air” – uczniowie badają, jak rośliny oczyszczają powietrze
Fot. Redakcja Wroclaw.pl

We Florystycznej Szkole Policealnej nr 17 przy ul. Szkockiej na Muchoborze Małym realizowany jest projekt „GREEN AIR”. Słuchacze mierzą w nim wpływ roślin doniczkowych na oczyszczanie powietrza. To jeden z projektów prowadzonych we wrocławskich placówek oświatowych w ramach programu „EKO-szkoła” stworzonego przez Departament Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Departamentem Edukacji.

Reklama

– Florystyczna Szkoła Policealna nr 17 (wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 3) realizuje właśnie inicjatywę, która ma udowodnić, jak duże znaczenie dla jakości powietrza, którym oddychamy, ma roślinność, którą się otaczamy. Przy pomocy specjalnych czujników sprawdzamy, w jaki sposób i z których zanieczyszczeń nasze rośliny oczyszczają domową atmosferę – podkreśla Filip Marek, nauczyciel i koordynator projektu „GREEN AIR”.

Czytaj także: Filip Marek wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Pomiary w różnych miejscach

Badanie prowadzone jest w dwóch pomieszczeniach – pierwsze wypełniono kilkudziesięcioma roślinami doniczkowymi, drugie pozbawiono całkowicie roślinności. Dodatkowe pomiary prowadzone są na zewnątrz, na terenach szkolnych. Uczniowie dokonują pomiarów trzy razy w tygodniu, wyniki zapisują, a następnie porównują względem siebie.

– Wybraliśmy dwa gatunki: zamiokulkas zamiolistny i aglaonemę, ponieważ są to jedne z najczęściej spotykanych roślin domowych w obecnych czasach – dodaje Filip Marek.

Fot. redakcja www.wroclaw.pl

Wyniki doświadczenia poznamy już za trzy miesiące. Pod koniec czerwca uczniowie zaprezentują je kolegom oraz nauczycielom, a także mieszkańcom.

Projekt „GREEN AIR” ma udowodnić, iż zastosowanie roślin doniczkowych w pomieszczeniach poprawia jakość powietrza oraz uwrażliwić uczniów na potrzeby społeczności lokalnej. Dodatkowo pozwoli wykorzystać zdobytą wiedzę w kształconych zawodach – florysta i technik architektury krajobrazu.

Fot. Redakcja Wroclaw.pl

EKO-szkoła

EKO-szkoła to inicjatywa, która ma zachęcić młodych ludzi do angażowania się w swoje środowisko, umożliwiając im jego aktywną ochronę. Dzięki temu mogą wykreować swój własny sposób zarządzania środowiskiem w swoich szkołach i/lub najbliższym otoczeniu.

Realizacja programu może odbywać się bezpośrednio poprzez określone zajęcia i projekty lub innowacyjne nauczanie pozalekcyjne.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl