wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Program usuwania azbestu w 2024 r. Trwa nabór wniosków

Nabór wniosków do programu usuwania azbestu w 2024 r. Od 2012 roku miasto prowadzi program usuwania azbestu i wyrobów zawierających ten rakotwórczy minerał. Działania są kontynuowane również w 2024 r. By wziąć udział w programie i otrzymać 100% dofinansowania, do 31 stycznia mieszkańcy powinni złożyć deklarację wraz z wymaganymi załącznikami. Jak to zrobić? Sprawdźcie!

Reklama

Miasto udziela do 100% dofinansowania na demontaż wyrobów, ich transport oraz unieszkodliwienie na składowisku. By je uzyskać, wystarczy do 31 stycznia złożyć deklarację z załącznikami i przystąpić do programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Program usuwania azbestu - jak złożyć wniosek?

Deklaracje i wymagane załączniki należy dostarczyć osobiście lub pocztowo na adres: Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. Hubska 8-16, 50-502 Wrocław.

Deklarację można złożyć także zdalnie – za pośrednictwem ePUAP (z podpisem elektronicznym). Dokumenty należy sporządzić oddzielnie dla każdego obiektu.

Co ważne – dofinansowanie nie obejmuje zakupu i montażu nowych wyrobów niezawierających azbestu. Nie ma także możliwości otrzymania refinansowania wydatków związanych z usuwaniem wyrobów azbestowych poniesionych wcześniej przez użytkowników.

Jeśli to konieczne, uczestnik programu ma obowiązek we własnym zakresie zgłosić prace demontażowe wyrobów zawierających azbest do Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia lub uzyskać pozwolenie na budowę czy rozbiórkę obiektu.

Program usuwania azbestu we Wrocławiu - usunięto już 1320 ton z ponad 600 nieruchomości

W 2023 roku prace były realizowane na 46 nieruchomościach. Łącznie usunięto ponad 64 tony wyrobów azbestowych. Łączny koszt realizacji to ok. 130 tysięcy złotych. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu od 2012 roku usunięto z Wrocławia łącznie ok. 1320 ton wyrobów zawierających azbest z 619 nieruchomości. Do usunięcia jest jeszcze ok. 2 tys. ton wyrobów azbestowych.

Wyroby azbestowe szkodliwe dla zdrowia

Wyroby azbestowe zostały wycofane z użycia. Badania wskazują, że mają one szkodliwe działanie na zdrowie człowieka i związek z zachorowaniami na choroby płuc. Azbest ma zniknąć w Polsce do 2032 roku. Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl