wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oczyszczacze powietrza we wrocławskich żłobkach publicznych

Miasto wyposażyło wszystkie żłobki publiczne we Wrocławiu w 155 oczyszczaczy powietrza. Mają one zapewnić lepszy mikroklimat pomieszczeń, w których przebywają dzieci. To kolejny przykład działań miasta w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, obok m.in. Lokalnego Programu Osłonowego.

Reklama

Urządzenia, oprócz funkcji oczyszczania powietrza z wszelkich pyłów, zanieczyszczeń, roztoczy i innych alergenów, umożliwiają również m.in. nawilżanie oraz jonizację powietrza, co ma szczególne znaczenie wobec rosnącej liczby dzieci zmagających się z alergiami oraz astmą. Oczyszczacze zastosowane we wrocławskich żłobkach posiadają certyfikat Państwowego Zakładu Higieny.

– Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza myślimy przez cały rok, a nie tylko w okresie grzewczym. W ostatnich miesiącach podjęliśmy wiele działań w tym zakresie. Poza programem edukacyjnym skierowanym do dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, zapoczątkowaliśmy również Lokalny Program Osłonowy. Wreszcie Wrocławski Zespół Żłobków wyposażył 15 publicznych placówek łącznie w 155 oczyszczaczy powietrza – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, podczas prezentacji oczyszczaczy w publicznym żłobku nr 8 przy ul. Sądowej 6.

Lokalny Program Osłonowy - podstawowe informacje

Od 4 do 16 urządzeń w placówce

Oczyszczacze zostały zamontowane w żłobkach w salach wielofunkcyjnych oraz w sypialniach przeznaczonych do leżakowania i odpoczynku. W zależności od wielkości żłobka, w poszczególnych placówkach znajduje się od czterech do szesnastu urządzeń. Na realizację zamówienia przeznaczono łącznie 194 tysiące złotych.

– Urządzenia posiadają aż osiem funkcji poprawiających jakość powietrza. Są także wyposażone w lampę UV, dzięki czemu jesteśmy w stanie dezynfekować powietrze w żłobkach. Oczyszczacz na bieżąco pokazuje także parametry powietrza w pomieszczeniu. Może także pracować w czasie snu i odpoczynku dzieci, dzięki trybowi cichej pracy – wylicza Iwona Bugajska, dyrektor Wrocławskiego Zespołu Żłobków.

Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że – po żłobkach – oczyszczacze powinny również wkrótce znaleźć się we wrocławskich przedszkolach. – Cieszymy się, że miasto ufundowało oczyszczacze powietrza w żłobkach. Kolejnym krokiem powinno być zamontowanie takich samych urządzeń w przedszkolach, gdyż najbardziej narażone na zanieczyszczenie powietrza są dzieci do siedmiu lat oraz osoby starsze.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Władze miasta pracują również nad kolejnymi instrumentami zachęcającymi do wymiany źródeł energii. Jednym z nich ma być zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób podłączających swoje budynki do ekologicznych źródeł ciepła.

– Chcemy, by powstawały nowoczesne, ekologiczne źródła energii w mieście. Wychodzimy z propozycją uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. Poniesione z tego tytułu koszty muszą opiewać na co najmniej 15 tysięcy złotych – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Zwolnienie z podatku może objąć nawet do 100% poniesionych kosztów i potrwa do 5 lat. Uchwała zakłada, że wnioski można będzie składać do 31 grudnia 2020 r. Powierzchnie handlowe przekraczające 400 m2 nie podlegają zwolnieniu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl