wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe zasady odbierania śmieci od 1 stycznia – będzie bliżej, częściej i wygodniej

Nowe zasady odbierania śmieci od 1 stycznia – będzie bliżej, częściej i wygodniej

zdjęcie ilustracyjne UM Wrocławia
zdjęcie ilustracyjne

W 2017 roku wchodzą w życie nowe zasady segregowania i zbierania śmieci. Ekosystem już teraz rusza z kampanią informacyjną „bliżej, częściej, wygodniej!”.

Reklama

Nowe zasady ułatwiające segregowanie i odbieranie niektórych rodzajów opadów od mieszkańców będą obowiązywać od 1 stycznia 2017. – Będzie bliżej, częściej i wygodniej – zapowiada Anna Bytońska, rzecznik prasowy Ekosystemu. Najważniejsze zmiany to zwiększenie częstotliwości odbioru i liczby pojemników dotyczą odbioru opakowań szklanych, odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych.

Szkło

Od początku roku dużo łatwiejsze ma być segregowanie i wyrzucanie szkła. – Szkło nie będzie już zbierane w pojemnikach ustawionych w miejscach ogólnodostępnych, nie będzie też trzeba dzielić go na bezbarwne i kolorowe. Wszystkie opakowania szklane, takie jak słoiki, butelki, pojemniki po żywności i kosmetykach, będą trafiały do jednego, zielonego pojemnika, dostarczonego i ustawionego na terenie nieruchomości razem z innymi pojemnikami i workami – wyjaśnia Anna Bytońska.

W wielu miejscach we Wrocławiu już teraz można zobaczyć nowe pojemniki na szkło, które od nowego roku będą służyły do zbierania opakowań szklanych. – Nowe pojemniki mają informację o tym, że służą do zbierania szkła bezbarwnego i kolorowego, oraz że będą obsługiwane od 1 stycznia 2017 roku – zaznacza Anna Bytońska.

 

Odpady zielone

Odpady zielone do końca roku 2016 odbierane są od początku marca do końca grudnia raz na dwa tygodnie. Od stycznia 2017 roku trawa, drobne i pocięte gałęzie, suche liście czy zwiędłe kwiaty będą odbierane przez cały rok z częstotliwością 1 x w tygodniu. – Ten rodzaj śmieci nadal będzie gromadzony i odbierany w brązowych workach dostarczanych przez odbiorców śmieci – mówi Anna Bytońska. W okresie poświątecznym firmy odbierające odpady będą także odbierały od mieszkańców choinki pozostawione przy wiatach śmietnikowych i kontenerach.

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe to duże sprzęty domowe, których należy się pozbywać do specjalnie podstawianych kontenerów. Do tej pory śmieci takie odbierane są co najmniej raz na pół roku z osiedli domów jednorodzinnych oraz raz na 3 miesiące z osiedli domów wielorodzinnych.

Od nowego roku odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na 2 miesiące z osiedli domków jednorodzinnych i raz na miesiąc z osiedli domów wielorodzinnych.

– Przypominamy, że do kontenerów na odpady wielkogabarytowe należy wyrzucać duże meble i sprzęty nieelektryczne, szafy, krzesła, stoły, dywany, suszarki na pranie itp. Miejsce i termin ustawienia kontenerów wskazuje zarządca, spółdzielnia lub rada osiedla – przypomina Anna Bytońska.

Oprócz zmian w odbiorze odpadów szklanych, zielonych i wielkogabarytowych, zwiększy się również częstotliwość odbioru opakowań w żółtych workach i pojemnikach, a harmonogramy będą przygotowywane z góry na cały rok kalendarzowy.

Wprowadzone zasady nie spowodują zmian w wysokości opłat za odbiór śmieci.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl