wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław gra w zielone - startuje strona Zielony Wrocław

Nowa zielona zakładka Wrocławia staje się faktem. Uruchamiamy stronę, na której wrocławianie znajdą kompleksowe informacje o środowiskowych projektach oraz działaniach realizowanych w mieście. Dowiecie się z niej m.in. co robi miasto w trosce o czyste powietrze, jak żyć w zgodzie z ekologią, a także w jaki sposób i gdzie zazieleniamy Wrocław.

Reklama

Na Zielonym Wrocławiu znajdziemy informacje dotyczące realizowanych przez miasto zielonych projektów a także najświeższe aktualności. Wszystko z podziałem na główne kategorie: powietrze, zieleń i woda, klimat i przyroda oraz zrównoważona mobilność.

Zielony Wrocław

– Zielone działania Wrocławia to bardzo szeroki wachlarz uzupełniających się wzajemnie działań i projektów. To z jednej strony zazielenianie miasta: tworzenie parków i zieleńców, sadzenie drzew, wysiewanie łąk kwietnych i sadzenie roślin miododajnych, aby wspierać bioróżnorodność. Z drugiej to dbanie o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, rozwój błękitno-zielonej infrastruktury i „łapanie” deszczówki, rozwój zielonej energii i  zrównoważonej mobilności oraz promowanie zachowań w duchu „zero waste” – informuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Mnóstwo zielonych projektów w mieście

Tylko w tej chwili miasto realizuje kilkadziesiąt środowiskowych projektów: od akcji „Zmień piec”, przez GrowGreen, czyli zazielenianie podwórek i ulic na Ołbinie, po Wrocław nie marnuje, #EKOszenie, Dzikie w mieście, Złap deszcz, WROśnij we WROcław czy rozdawanie bezpłatnych kompostowników mieszkańcom.

#EKOszenie we Wrocławiu w trosce o klimat i przyrodę, fot. UMW

– Nową stroną chcemy zebrać wszystkie te działania w całość i w przystępny sposób przekazywać mieszkańcom najświeższe informacje o tym, co miasto robi dla środowiska. Chcemy pokazać, że Wrocław naprawdę gra w zielone przez cały rok – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Przejrzysty układ i nowe funkcjonalności

W zakładce „powietrze” zawarte są m.in. informacje dot. akcji „Zmień piec”, korzystania z niskoemisyjnych źródeł energii oraz tego, jak dbać o powietrze we Wrocławiu. „Zieleń i woda” to wszystkie zielone projekty: m.in. #EKOszenie, Grow Green, WROśnij we WROcław czy Złap deszcz. W jaki sposób Wrocław dba o klimat i żyje w zgodzie z ekologią? Jak nie marnować jedzenia i segregować odpady? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w sekcji „klimat i przyroda”. 

WROśnij we WROcław co roku cieszy się dużą popularnością, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Nowe linie tramwajowe, trasy spacerowe i ścieżki rowerowe – to wszystko wpływa na lepszą mobilność Wrocławia, a przez to zróżnicowany rozwój. Najświeższe informacje w tym zakresie w zakładce „zrównoważona mobilność”.

Na Zielonym Wrocławiu codziennie możemy również sprawdzić aktualną jakość powietrza. Wkrótce uruchomiony zostanie również praktyczny poradnik „Załatw sprawę w urzędzie”, który pomoże nam uporać się z formalnościami i odpowie na najczęściej zadawane pytania mieszkańców.

Zielony Wrocław w liczbach

57 parków, 222 zieleńce, 330 mln zł na kampanię „Wrocław bez smogu”, blisko 10 tys. pieców wymienionych pieców z miejską dotacją KAWKA Plus, 2000 udostępnionych kompostowników czy 168 miejsc less i zero waste na mapie Wrocław nie Marnuje – to tylko niektóre z zielonych liczb stolicy Dolnego Śląska.

Swojczycki Park Czarna Woda to ostatnio oficjalnie otwarty nowy wrocławski park na wschodzie miasta, fot. ZZM Wrocław

Od listopada 2018 r. w mieście „wyrosły” setki tysięcy nowych krzewów, pnączy oraz drzew. Stolica Dolnego Śląska wzbogaciła się o blisko 100 hektarów nowych terenów zielonych. We Wrocławiu powstały i wciąż powstają m.in. siłownie plenerowe, place zabaw oraz parki i zieleńce, w tym park Maślicki, Wojszycki, skwer Wrocławianek przy ul. Bernardyńskiej, park Mamuta, Swojczycki park Czarna Woda, a także park Kleciński czy Zielony Klin Żmigrodzki.

EKOpoRADIO – ekologiczne podcasty

Ekologia – modne słowo, ale co tak naprawdę się za nim kryje? Co znaczy być i żyć eko i czy to naprawdę jest aż takie ważne? W końcu - czy pomaganie planecie może nas dużo kosztować?

Przy okazji startu Zielonego Wrocławia zapraszamy na cykl ekologicznych wideopodcastów. W pierwszym odcinku opowiemy jak prowadzić EKO-dom. Na pytania m.in. o to, czym zastąpić jednorazówki, jak skutecznie łapać wodę i jakie są patenty na segregację śmieci odpowie Danuta Łukasińska z Fundacji „Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwośći”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl