wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wiosną Wrocław się zazieleni
Fot. archiwum

Wiosną tego roku Zarząd Zieleni Miejskiej w parkach, na zieleńcach i przy ulicach posadzi ponad 1100 drzew oraz 36,5 tysiąca krzewów. Nowe nasadzenia pojawią się w całym mieście, zaczynając od jego serca - Rynku - po peryferyjne osiedla, jak Lipa Piotrowska, Wojszyce, czy Pracze Odrzańskie.

Reklama

Uzupełnione zostaną m.in. drzewa i krzewy z akcji 100 ulic na 100-lecie niepodległości - 215 drzew i prawie 13 tysięcy krzewów w południowej i zachodniej części miasta. Następnie szczególnie dużo roślinności niskiej i średniowysokiej pojawi się w tworzonym parku na Gaju przy ul. Strońskiej czy w Parku Słowackiego w centrum, a w samym Parku Skowronim zostanie nasadzonych 137 drzew.

– Zarząd Zieleni Miejskiej sadzi prawie 3 tysiące drzew rocznie, a od 2016 r. także niemal 60 tysięcy krzewów co roku, zarówno w ramach prowadzonych inwestycji, jak i utrzymywania istniejących parków, skwerów i przyulicznych pasów zieleni. Wrocław ma ogromne potrzeby w tym zakresie, znamy je i w trosce o zwiększenie komfortu mieszkańców będziemy starać się zwiększać środki finansowe przeznaczane na zieleń oraz nowe nasadzenia drzew – mówi Jacek Mól, dyrektor ZZM.

W marcu, w trakcie trwania 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, posadzonych zostanie także symboliczne 40 drzew upamiętniających to wydarzenie, a w ramach projektu WROśnij przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej zapraszają do wspólnego sadzenia drzew w Parku Mamuta (sobota 13 kwietnia).

Grow Green i GRIDHO

Przed Wrocławiem i jego mieszkańcami także kolejny etap realizacji projektu Grow Green, czyli zazielenienia Ołbina, który będzie polegał na stworzeniu z ul. Daszyńskiego zielonej alei. Powstanie również siedem parków kieszonkowych (głównie w podwórkach).

– W ramach projektu zrewitalizowana zostanie część Skweru Ludzi ze Znakiem „P” przy ul. Nowowiejskiej. Przetargi na realizację tych zadań ogłosimy wkrótce w trybie zaprojektuj i zbuduj – informuje Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Wizualizacja skweru przy ul. Nowowiejskiej

Grow Green jest projektem z programu Horyzont 2020, dotyczący finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Zazielenienie Ołbina ma służyć zbadaniu, w jaki sposób zastosowanie roślinności zwiększa możliwości adaptacyjne miasta do zmian klimatu. Pierwsza faza projektu Grow Green obejmowała konsultacje z mieszkańcami, które prowadziła Fundacja EkoRozwoju w 2018 r. oraz zaproponowanie koncepcji na realizację zielonych przestrzeni, które opracowała Pracownia Architektury Krajobrazu Dworniczak.

Wrocław będzie też aplikował także o środki z Komisji Europejskiej na projekt GRIDHO. Będzie to kontynuacja projektu Grow Green, ale w zakresie edukacji ekologicznej, dotyczącej adaptacji miasta do zmian klimatu i błękitno-zielonej infrastruktury.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl