wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jest lider trzeciego sektora do kontaktu w sprawie kontraktu klimatycznego. Kto nim został?
Wrocław uczestniczy w unijnym programie „Misji Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast” Freepik
Wrocław uczestniczy w unijnym programie „Misji Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast”

Wrocław znalazł się wśród 100 miast europejskich, zakwalifikowanych do innowacyjnego unijnego programu - „Misji Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast”. Dlatego miasto - zgodnie z propozycją sektora trzeciego - zatwierdziło lidera trzeciego sektora do kontaktu w sprawie kontraktu klimatycznego. Kto nim został i jaka będzie jego rola?

Reklama

Lider trzeciego sektora - Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu

Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu została liderem trzeciego sektora do prac nad Misją UE Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast. Po wspólnych konsultacjach, sektor trzeci zaproponował swoją Koalicję. Następnie miasto zwróciło się do pozostałych organizacji, aby w terminie do 25 września 2022 r. potwierdziły to wskazanie lub przedstawiły swoje propozycje, przesyłając je na adres: wke(at)um.wroc.pl.

W związku z brakiem innych propozycji, Zielony Wrocław zatwierdził decyzję trzeciego sektora o powołaniu Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu do roli "łącznika" między samorządem a środowiskiem pozarządowym w sprawie kontraktu klimatycznego.

Czym jest „Misja Miasta”? 

„Misja Miasta” to część misji Unii Europejskiej nastawionej na promocję i wsparcie stu europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej oraz przekształcenie miast w ośrodki eksperymentów i innowacji, aby wszystkie miasta europejskie stały się neutralne dla klimatu.

28 kwietnia 2022 r. Komisja Europejska wybrała do udziału w Misji sto europejskich miast i dwanaście miast z krajów stowarzyszonych z UE. W Polsce wraz z Wrocławiem zakwalifikowały się: Warszawa, Kraków, Łódź, Rzeszów. 

„Misja Miasta” otrzyma na ten cel 360 mln euro z programu Horyzont Europa na działania innowacyjne w pierwszym okresie trwania Misji (2022-2023). 

Więcej o „Misja Miasta” dowiecie się tutaj.

Czym będzie kontrakt klimatyczny?

W ramach Misji wypracowany zostanie kontrakt klimatyczny – mapa transformacji klimatycznej wraz z dopasowanym do tego planem inwestycyjnym i planem działań. Kontrakt klimatyczny ma być swego rodzaju umową społeczną pomiędzy wszystkimi użytkownikami miasta. Wypracowane rozwiązania powinny być zaakceptowane przez wszystkie strony: władze samorządowe, mieszkańców, przedstawicieli sektora prywatnego i przedsiębiorców oraz sektor akademicki.

Warunkiem osiągnięcia neutralności jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców, którzy będą gotowi podjąć wysiłek, aby zmienić swoje nawyki i sposób, w jaki użytkują miasto. Komisja Europejska w sprawie kształtu kontraktu klimatycznego nie podaje gotowych rozwiązań. Natomiast zachęca do wypracowania rozwiązań „szytych na miarę”,  dopasowanych do lokalnych uwarunkowań i otoczenia prawnego. Jak dotychczas próby tworzenia tego typu umowy społecznej podjęły miasta skandynawskie i niektóre hiszpańskie.

Jaka rola lidera trzeciego sektora?

Przedstawiciele Departamentu Zrównoważonego Rozwoju planują włączyć w proces przygotowania kontraktu klimatycznego m.in. przedstawicieli sektora akademickiego, biznesu i wrocławskich organizacji pozarządowych. 

– Organizacje pozarządowe mogą odegrać ogromną rolę w podnoszeniu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Wrocławia oraz edukacji klimatycznej sektora prywatnego – podkreślają przedstawiciele DZR.

Podczas spotkania większości zebranych organizacji, jako lidera wskazano Koalicję Wrocławska Ochrona Klimatu. Wybrany lider będzie pełnił rolę „łącznika” między samorządem a środowiskiem pozarządowym w sprawie kontraktu klimatycznego.

Zapoznaj się z notatką po spotkaniu organizacji!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl