wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miodobranie w pasiece wrocławskich wodociągów [WIDEO]

16 litrów miodu z 5 uli. To efekt pierwszego miodobrania pracowników MPWiK z pasieki, którą w ubiegłym roku założyli na dachu budynku wrocławskich wodociągów.

Reklama

W realizację pomysłu na miejską pasiekę w MPWiK zaangażowali się sami pracownicy budując ramki, na których pszczoły tworzą plastry. Początkowo pasieka liczyła trzy ule. W tym roku została rozbudowana o kolejne dwa.

fot. MPWiK

Pierwsze miodobranie w tym roku pracownicy zaliczają do bardzo udanych. W drugiej połowie maja udało się zebrać 16 litrów miodu. To dużo, bo pszczoły muszą odwiedzić aż cztery miliony kwiatów, żeby zebrać nektar do wyprodukowania jednego kilograma miodu.

– Jesteśmy firmą ekologiczną, dbamy o środowisko naturalne. Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych owadów na świecie, a jednocześnie coraz częściej słyszymy o ich wymieraniu. Inicjatywa naszych pracowników jest niezwykle cenna, bo dzięki niej przyczyniamy się do ochrony pszczół, a one nam się za to pracowicie odwdzięczają – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.

W bezpośrednim sąsiedztwie pasieki znajduje się zielony dach budynku administracyjnego MPWiK. Jego powierzchnia to ponad jeden hektar łąki pełnej miododajnych roślin, takich jak: lawenda, mak polny, facelia, łubin żółty, szałwia lekarska i wiele innych. 

fot. MPWiK

Obecność pszczół w mieście jest istotnym zjawiskiem zwiększającym liczbę owadów pożytecznych dla okolicznej roślinności. Szacuje się, że aż jedna trzecia tego, co jemy, jest zależna od pracy pszczół. 75 proc. roślin na lądzie jest zapylanych przez te pożyteczne owady. 

We Wrocławiu powstanie podniebna pasieka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl