We Wrocławiu powstanie podniebna pasieka

Zielony dach EkoCentrum przy ul. Św. Wincentego – to nowy adres miejskiej pasieki. Powstanie ona w czerwcu w ramach akcji #tosienamOPYLA. 


Środki na zakup i transport uli pochodzą ze zbiórki, którą Fundacja EkoRozwoju ogłosiła na portalu społecznościowym pod hasłem #tosienamOPYLA. W ciągu niespełna 10 dni zebrano potrzebne pieniądze, w sumie ponad 2 tys. złotych. Teraz fundacja, we współpracy z zaprzyjaźnionymi pszczelarzami, przygotowuje się do postawienia pasieki.

– Nasz zielony dach EkoCentrum znakomicie nadaje się do tego typu inicjatyw. W dodatku wokół naszej siedziby jest wiele terenów zielonych, idealnych dla pszczół. Dlatego wierzymy, że dziedziniec EkoCentrum już wkrótce zaroi się od pszczelej, pożytecznej pracy – mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwój. – Dlaczego akurat dwa? Dwa, bo w zimą czasem trzeba łączyć ule, żeby roje przetrwały  – dodaje.

Celem akcji jest zapobieganie wymieraniu pszczół, których praca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego środowiska. Dlatego miejskie pasieki stają się nowymi domami dla tych owadów. Jak podkreśla Krzysztof Smolnicki, miód wyprodukowany w mieście jest równie smaczny i zdrowy, jak pochodzący z terenów wiejskich czy leśnych. Tym bardziej, że w mieście nie robi się oprysków.

Podobne pasieki są już m.in. na dachach: Wroclavii, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Teatru Muzycznego Capitol.

Pasieka na dachu Capitolu. Zamieszkają tu dwie pszczele rodzinyZgłoś uwagę