wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Krok XVI – przesiądź się na rower

Możliwość omijania korków, korzyści zdrowotne, oszczędności finansowe czy wreszcie mniej zanieczyszczone środowisko – uzasadnień, aby przesiąść się z samochodu na rower, jako podstawowy środek transportu po mieście, jest wiele. Popularność jednośladów od lat rośnie także we Wrocławiu.

Reklama

Rower w wielu krajach cieszy się ogromną popularnością. Wśród miast europejskich należy wyróżnić Kopenhagę i Amsterdam, gdzie drogę do pracy, szkoły czy na uczelnie na rowerze pokonuje ponad 40% mieszkańców.

Wybór roweru, jako środka transportu, jest podejmowany nie ze względu na niską zamożność obywateli, lecz w związku z ich troską o własne zdrowie, ciszę i czyste powietrze. Cenią oni sobie również fakt, że rower ułatwia i przyspiesza poruszanie się po zatłoczonych centrach miast.

Rower od lat staje się coraz częściej wybieranym środkiem transportu także we Wrocławiu. Sprzyjają temu rozwijająca się i poprawiająca bezpieczeństwo infrastruktura rowerowa oraz rozrastający się system Roweru Miejskiego. Rezygnacja z samochodu na rzecz roweru niesie też duże korzyści środowiskowe, szczególnie w zakresie poprawy jakości powietrza.

Co dobrego może nam dać jazda na rowerze

 • Czas i wygodę - omijanie korków, brak problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego.
 • Oszczędności - mniejsze wydatki w zakupie i serwisowaniu oraz brak opłat za paliwo, parkingi, ubezpieczenie czy bilety komunikacji miejskiej.
 • Poczucie szczęścia - aktywność fizyczna związana z jazdą na rowerze redukuje poziom napięcia i stresu, powoduje uwalnianie do organizmu endorfin – hormonów szczęścia.
 • Poprawę zdrowia, kondycji i modelowanie sylwetki - zwiększa odporność, wzmacnia układ krwionośny i serce, zwiększa pojemność płuc i dotlenia organizm, obniża poziomu złego cholesterolu, wzmacnia mięśnie nóg, redukuje tkankę tłuszczową.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Co dobrego rower może dać miastu

 • Większe bezpieczeństwo – udowodniono, że większa liczba rowerzystów wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy zdejmują nogę z gazu, są bardziej uważni, na czym zyskują także piesi.
 • Odkorkowanie miasta – przesiadka na rower z auta na miejskich dystansach, to uwolnienie sporej przestrzeni ulicy dla tych, którzy naprawdę muszą wsiąść za kierownicę samochodu.
 • Czystsze powietrze – spaliny samochodowe stanowią duży odsetek zanieczyszczeń powietrza w miastach. Przesiadanie się na rower może znacząco obniżyć emisję zanieczyszczeń z transportu.
 • Mniej hałasu – odgłosy pracujących silników, jadących aut i dźwięki klaksonów to norma środowiska miejskiego. Wymiana samochodu na rower pozwoli odkryć inne dźwięki miasta, np. gwar ludzkich rozmów, przyrody.
 • Przestrzeń przyjazna ludziom – miasto to przestrzeń dla ludzi, nie dla samochodów. Infrastruktura rowerowa idealnie wkomponowuje się w strefy miejskie stworzone dla ludzi – przestrzenie dedykowane do odpoczynku, rekreacji, życia kulturalnego i społecznego.
 • Zrównoważony transport – rower doskonale łączy się z transportem publicznym, w związku z powyższym oddziałuje na rozwój idei zrównoważonego transportu – realnej alternatywy w wyborze, czym chce się poruszać po mieście, bez wskazywania na auto, jako jedyny wygodny środek komunikacji.

Korzyści z korzystania z roweru w przestrzeni miejskiej są niebagatelne, dlatego warto zrobić mały krok i przesiąść się na rower.

Więcej informacji o korzyściach i zasadach korzystania z roweru w przestrzeni miejskiej można znaleźć w broszurze „O przesiadaniu się na rower” przygotowanej w ramach kampanii „Kocham Wrocław, wybieram rower” realizowanej przez stowarzyszenie Akcja Miasto (plik do pobrania pod artykułem).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl