wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Krok XIX - otaczaj się w domu roślinnością poprawiającą jakość powietrza

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny element stanowi obecność roślin w naszych domowych zaciszach. Tymczasem wiele gatunków roślin znakomicie potrafi oczyścić powietrze z toksyn, dodatkowo je wzbogacając i nawilżając. Które sprawdzą się w tym najlepiej?

Reklama

Czy wiesz, że roślinom często szkodzą te same substancje, które i dla nas są szkodliwe? Stąd wykształciły w sobie mechanizmy, które pozwalają im na przetrwanie w trudnych warunkach. Chlorofil, organizmy żywe zamieszkujące glebę oraz system korzeniowy roślin odpowiedzialne są za oczyszczanie powietrza z wielu szkodliwych substancji. Aby wesprzeć ich działanie możemy kupić specjalne doniczki z otworami, dzięki którym ułatwimy dostęp powietrza do korzeni.

Wszystkie rośliny zielone wychwytują dwutlenek węgla i wzbogacają atmosferę w tlen. Natomiast istnieją rośliny, które lepiej lub gorzej radzą sobie z zanieczyszczeniami.

Najskuteczniejsze w usuwaniu toksyn z powietrza są:

  • Skrzydłokwiat
  • Dracena
  • Paprocie (np. nefrolepis wysoki)
  • Figowiec benjamina

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Rośliny doniczkowe w sypialni

Powszechnie uważamy, że zbyt duża ilość roślin nocą zabiera tlen i uwalnia dwutlenek węgla - w rezultacie jakość naszego snu jest gorsza. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że rośliny doniczkowe nie działają aż tak silnie. Co ciekawe istnieją takie gatunki, które nocą pochłaniają dwutlenek węgla, a wydzielają tlen, jak np. aloes drzewiasty czy storczyk.

Oprócz oczyszczania powietrza, rośliny doniczkowe świetnie je nawilżają. Dzięki transpiracji – czyli parowaniu wody z nadziemnych części, rośliny zwiększają wilgotność powietrza. Zimą w mieszkaniach panuje niska wilgotność, a dzięki obecności roślin możemy uzyskać jej optymalny poziom.

Zalet w posiadaniu roślin jest wiele. Postaw na różnorodność w wyborze gatunków. Każdy z nas na pewno coś dla siebie znajdzie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl