wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. "Aktywnie do szkoły” – we Wrocławiu powstanie aplikacja dla dzieci i rodziców

"Aktywnie do szkoły” – we Wrocławiu powstanie aplikacja dla dzieci i rodziców

Redakcja www.wroclaw.pl,

Zwycięski projekt z Wrocławia podczas Klimatonu dla Miast mat. prasowe
Zwycięski projekt z Wrocławia podczas Klimatonu dla Miast

Bezpiecznie do szkoły na piechotę, rowerem lub na hulajnodze - powstanie aplikacja mobilna skierowana do dzieci i rodziców, która ma zachęcić do aktywnego docierania na lekcje. To efekt Klimatonu dla Miast, czyli 48-godzinnego maratonu programistycznego, w którym zespoły z całej Polski mierzyły się z wyzwaniami czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.

Reklama

Hackathon organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej odbył się w pierwszy weekend grudnia. Wzięło w nim udział blisko 130 programistów z całej Polski. Tegoroczne obszary, w których miasta mogły zgłaszać swoje wyzwania, to: Retencja wód opadowych, Mobilność zeroemisyjna, Efektywność energetyczna oraz Czyste Powietrze. Wrocławskie wyzwanie dotyczyło zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów.

Czytaj także: Wrocław w finale „Klimatonu dla Miast” – ogólnopolskiego maratonu programowania

Punkty za aktywne pokonanie drogi do szkoły

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, MFiPR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Klimatonu.

Problem zgłoszony przez Wrocław dotyczył zachęcenia uczniów i ich rodziców do pokonywania drogi do szkoły aktywnie. Zdaniem jury najlepiej rozwiązał go zespół ActiveEcoMobility. Jego projekt „Aktywnie do szkoły” zakłada stworzenie aplikacji dla uczniów oraz nauczycieli, która pozwala na zgłaszanie przez dzieci miejsc uważanych przez nie za niebezpieczne. Oprogramowanie powiadomi rodzica o zakończeniu przez jego pociechę samodzielnej podróży do szkoły i przydzieli punkty za aktywne pokonanie drogi.

 Aktywnie do szkoły, zdjęcie ilustracyjne Aktywnie do szkoły, zdjęcie ilustracyjne

Aplikacja już przed wakacjami

Zespoły rywalizowały zarówno o nagrody z łącznej puli 120 tys. zł, jak i możliwość wdrożenia swojego rozwiązania w mieście proponującym wyzwanie. Uczestnicy Klimatonu dla Miast tworzyli projekty aplikacji na podstawie danych dostarczonych przez miasta. Przez całe wydarzenie mieli możliwość skonsultowania swoich prac z przedstawicielami samorządów oraz mentorami biznesowymi, miejskimi i z zakresu IT.

– Poziom rywalizacji pomiędzy zespołami był bardzo wysoki i każdy zgłoszony pomysł oraz rozwiązanie niezwykle ciekawe. Wybór zatem nie był prosty. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i nie możemy doczekać się wdrożenia – przyznała Anna Szmigiel-Franz, oficerka piesza i koordynatorka wrocławskiego wyzwania. – Chcemy, aby aplikacja była gotowa przed majem przyszłego roku, dlatego harmonogram prac jest bardzo napięty i pierwsze spotkania ze zwycięskim zespołem zaplanowaliśmy na najbliższe dni.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl