wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Krok VI – oszczędzaj energię

Oszczędzanie energii – to mały krok, będący w zasięgu każdego z nas. Codziennie korzystamy z energii elektrycznej i cieplnej przygotowując posiłki, przemieszczając się do szkoły i pracy, używając wielu artykułów gospodarstwa domowego... Aby zużywać mniej energii nie musimy wcale ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy jedynie mała zmiana naszych codziennych nawyków.

Reklama

Luty - zgodnie z Zielonym Kalendarzem Ekologicznym kierowanym do wrocławskich szkół i przedszkoli - jest Miesiącem Oszczędzania Energii. Możesz przyłączyć się do akcji dzieci i młodzieży stosując poniższe zasady.

Co możesz zrobić, aby oszczędzać energię przy ogrzewaniu mieszkania?

 • zamontuj lub wymień grzejniki na te nowej generacji z możliwością regulacji temperatury termostatem (można skręcać je na noc lub pod nieobecność domowników),
 • zadbaj o ich odpowietrzanie,
 • nie zasłaniaj ich zasłonami i meblami, ani nie susz na nich prania (jeżeli są obudowane, między grzejnikiem a obudową powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń),
 • jeżeli budynek jest nieocieplony, zamontuj ekran odbijający ciepło za kaloryferem
 • zawsze dbaj o sprawność instalacji grzewczej,
 • jeżeli masz możliwość, to zainstaluj kolektory słoneczne, które są bezemisyjne i dodatkowo sprawdzą się przy ogrzewaniu wody (w naszej strefie klimatycznej w miesiącach: kwiecień-październik są w stanie zaspokoić aż do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową).

Co możesz zrobić, aby oszczędzać energię przy wentylacji i wietrzeniu mieszkania?

 • wezwij kominiarza, aby sprawdził drożność kanałów wentylacyjnych,
 • nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
 • sprawdź czy przez drzwi wejściowe i okna nie uchodzi ciepło,
 • nieszczelne okna i drzwi można uszczelnić specjalnymi piankami, taśmami i foliami - najlepiej skonsultować się z fachowcem, gdyż niepoprawne zastosowanie uszczelniaczy może dodatkowo zwiększyć występowanie wilgoci,
 • wietrz pomieszczenia 2-3 razy dziennie,
 • jeśli na zewnątrz jest wilgotno, unikaj pozostawiania uchylonego okna na dłuższy okres,
 • unikaj suszenia prania w miejscach, które nie mają dobrej wentylacji.

PAMIĘTAJ: Wymiana powietrza jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego mikroklimatu w domu – jej brak może doprowadzić do powstania zagrzybień na ścianach, a także do złego samopoczucia domowników. Im większy poziom wilgotności w mieszkaniu, tym więcej energii trzeba przeznaczyć na jego ogrzanie.

Stosowanie się chociaż w minimalnym stopniu do wymienionych powyżej zasad, pozwoli nie tylko poprawić jakość naszego środowiska, ale także pozytywnie wpłynie na domowy budżet – mniejsze zużycie energii to także niższe rachunki.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl