wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jak kosimy? Zasady #EKOszenia we Wrocławiu

Bartosz Moch,
#EKOszenie we Wrocławiu fot. ZZM
#EKOszenie we Wrocławiu

Tereny należące do ZZM strzyżone są według określonych zasad i w ograniczonym zakresie. Wiele zależy od wysokości traw oraz jej położenia.

Reklama

Zasady częściowego koszenia we Wrocławiu:

Najrzadziej w centrum i w parkach

Centrum miasta, najgęściej zabudowane i najbardziej nagrzane, szczególnie potrzebuje powierzchni, które dają latem chłód. Dlatego tutaj zostały wyznaczone powierzchnie do rzadszego koszenia.

Pod drzewami w parkach również kosi się najrzadziej (wszystko jednak zależy od charakteru parku - czy jest bardziej reprezentacyjny, czy bardziej naśladujący las) – do 2 razy na rok.

Pasy zieleni przy ulicach

Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, tak by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone są też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

Takie działanie ma nie tylko poprawić wizualnie jakość terenów zielonych w mieście, ale także nasze bezpieczeństwo. Nie chcemy pozwolić, by zbyt wysoka i bujna trawa ograniczała widoczność, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych
Marek Szempliński, ZZM we Wrocławiu

Polany rekreacyjne i trawniki

Polany rekreacyjne w parkach koszone będą w całości. Tak, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Pozostałe polany będą strzyżone częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników, także tych wydeptanych w poprzek.

Krotności koszeń trawników w ciągu roku się nie zmieniają, a jedynie powierzchnie, na których daną krotność koszenia się wykonuje. Są trawniki pielęgnowane intensywnie, gdzie liczba koszeń w ciągu roku wynosi nawet 10-12 (np. Ogród Staromiejski, okolice Hali Stulecia i Pergoli).

Posłuchaj podcastu

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl