wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ekologiczny sylwester

Sylwester i huczne powitanie Nowego Roku tuż, tuż… W szale zabawy łatwo jednak zapomnieć o podstawowych zasadach dbania o środowisko. A śmieci tak szybko o sobie nie pozwolą zapomnieć. Warto by 2016 rok powitać nieco bardziej „zielono”.

Reklama

Śmieci to nie jedyny problem jak może się pojawić w noworoczny poranek. Planując eko-sylwestra należy go zaplanować już teraz. Wystarczy zrezygnować z plastikowej zastawy, fajerwerków, czy kupna nowego przebrania ze sklepu, by móc zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać surowce wtórne.

Fajerwerki

Co prawda w tym roku na wrocławskim Rynku nie będziemy mieć pokazu fajerwerków. Wrocław nie strzela. Tym jednak, którzy chcieliby z nich skorzystać przypominamy, że fajerwerki nie tylko dają piękne efekty świetlne. Huk powstający przy eksplozji powoduje u zwierząt (psów, kotów ale także tych, które mieszkają w zoo) ogromny stres, który może skończyć się nawet zawałem.

Wybuchy petard emitują do atmosfery wiele szkodliwych substancji a resztki spalonych odpadków spadają na ziemię jako śmieci. Jedna odpalona petarda nie powoduje dużych szkód, ale niech każdy z naszych sąsiadów odpali jedną petardę to śmieci wokół nas będzie bardzo dużo.

Konfetti, serpentyny

Po świątecznych prezentach pozostaje dużo papieru i wstążek. Warto z nich skorzystać by zrobić własne konfetti i serpentyny. Wystarczy je pociąć. Pamiętać trzeba jednak, że chcąc po imprezie posegregować takie śmieci, plastikowe wstążki nie mogą wylądować razem w niebieskim worku razem z papierowym konfetti.

Jednorazowe naczynia

Przy organizacji sylwestra trzeba zadać sobie pytanie: wygoda czy ekologia? Najwygodniej (szczególnie przy większej liczbie gości) korzystać z naczyń jednorazowych. Bardziej ekologicznie jest jednak ograniczyć ich użycie do niezbędnego minimum. I tutaj znowu przypomnienie – impreza z naczyniami jednorazowymi to konieczność zabezpieczenia odpowiedniej ilości worków na śmieci (na plastik, papier oraz odpady zmieszane – np. na styropianowe kubki).

Przebrania sylwestrowe

Przebrania to temat bardziej na karnawał niż na sylwestra. Niemniej również w tej kwestii warto pamiętać o środowisku. Stroje można kupić na jeden wieczór. Można także wybrać się do wypożyczalni lub zrobić coś samemu z nieużywanych już ciuchów czy skrawków materiałów. Będzie to tańsze, bardziej ekologiczne a w przypadku szykowania strojów z dziećmi może być wspaniałą zabawą.

Tyle podstaw. Organizując ekologiczną imprezę sylwestrową można dodatkowo pomyśleć o eko-przekąskach, odpowiednim ekologicznym oświetleniu czy wykorzystaniu poczty elektronicznej do wysyłki zaproszeń.

Niech nowy 2016 rok będzie lepszy dla środowiska. Warto zacząć już teraz!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl