wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Ekologiczne Nissany zastąpią w urzędzie najbardziej wysłużone auta spalinowe [ZDJĘCIA]

8 nowych aut elektrycznych trafiło do wrocławskich jednostek miejskich, które na co dzień wykonują zadania w terenie. Są to zeroemisyjne samochody Nissan Leaf. Posiadanie takich aut we flocie Urzędu Miejskiego i jednostek gminnych nakazuje ustawa o elektromobilności. Nowe Nissany zastąpią najbardziej wyeksploatowane spalinowe auta służbowe.

Reklama

Ustawa o elektromobilności nakłada na samorządy obowiązek posiadania od 2020 r. minimum 10 proc. samochodów elektrycznych w użytkowej flocie, a od 2025 r. próg wzrośnie do 30 proc. Do tej pory Urząd Miasta posiadał dwa samochody, które były w dyspozycji pracowników Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Inżynierii Miejskiej. 

Ze względu na ceny oraz dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów samochodów elektrycznych, wynajem pojazdów na 3 lata wraz z pełną obsługą serwisową jest optymalnym rozwiązaniem. Łączne koszty takiego długoterminowego wynajmu w okresie trwania gwarancji wyniosą ok. 1 mln zł. Gmina Wrocław będzie ponosić tylko koszty bieżące tj. uzupełnienie stanu baterii, mycie i czyszczenie pojazdów, opłaty parkingowe oraz koszty przejechanych kilometrów ponad limit, który został określony na poziomie 1 200 000 km łącznie dla 8 sztuk samochodów.

- Pozyskanie 8 aut zapewni nie tylko wypełnienie obowiązku ustawowego w postaci posiadania minimum 10% samochodów zero emisyjnych, ale to przede wszystkim kolejny sposób na walkę o czystsze powietrze we Wrocławiu. Nie jest to też ostatnia inwestycja w takie środki transportu, w przyszłości planujemy rozbudowę naszej floty o kolejne elektryczne samochody - potwierdza Anna Badeńska z Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Auta mają służyć pracownikom urzędu w wykonywaniu obowiązków służbowych, w dużym stopniu związanych z pracą w terenie.

Auta z wtyczką we Wrocławiu

Nowe auta otrzymają m.in. Miejskie Centrum Usług Socjalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zarząd Zasobu Komunalnego, Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta oraz Urząd Miejski Wrocławia.

 - Wszystkie auta są fabrycznie nowe i wyposażone w automatyczne skrzynie biegów,  silniki elektryczne o mocy 150 KM oraz akumulatory litowo-jonowe o pojemności energetycznej 40 kWh – wyjaśnia Anna Badeńska. – Na jednym ładowaniu baterii samochody mogą przejechać w cyklu miejskim 389 km, w cyklu mieszanym 270 km według (WLTP), a koszt przejazdu 100 km to około 8,50 zł. 

Nowe samochody elektryczne będą ładowane m.in. w punktach ładowania na ul. Gabrieli Zapolskiej i ul. Hubskiej. Zadanie dla Gminy Wrocław realizować będzie firma Hitachi Capital Polska Sp. z o.o.

Inne rozwiązania dla transportu

W ramach działań, które mają poprawić jakość powietrza we Wrocławiu, trwają również w mieście prace nad wdrożeniem Systemu detekcji zajęcia miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych. Będzie się on składał z aplikacji mobilnej pozwalającej naprowadzić autobus na najbliższe miejsce parkingowe oraz z modułu dla zarządców parkingów i Straży Miejskiej. Rozwiązanie ułatwi pracę w sektorze turystycznym, upłynniając ruch autokarów i skracając czas poszukiwania miejsca postoju, a zarządcom parkingów pozwoli prowadzić skuteczną i świadomą politykę użytkowania. Wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa, polepszenie płynności ruchu na drogach oraz spadek emisji zanieczyszczeń generowanych przez autokary poszukujące wolnego miejsca postojowego.

NISSAN LEAF - parametry techniczne

Samochód elektryczny klasy kompaktowej produkowany przez japoński koncern Nissan od 2010 roku.

 • typ nadwozia - hatchback 5-drzwiowe,
 • ilość miejsc - 5 osobowe,
 • skrzynie biegów automatyczne,
 • silniki elektryczne o mocy 150 KM,
 • napęd 4x2,
 • przyśpieszenie 7,9 s do 100 km/h,
 • maksymalna prędkość 144 km/h
 • akumulatory litowo-jonowe o pojemności energetycznej 40 kWh,
 • zasięg samochodów (wg WLTP) w cyklu mieszanym na jednym ładowaniu baterii 270 km,
 • samochody muszą umożliwiać ładowanie standardowe z gniazda sieciowego 230V i z gniazda ładowarki naściennej 32A.

Nissan Leaf zdobył dwie prestiżowe nagrody. Model został ogłoszony Światowym Samochodem Roku 2011 oraz zwyciężył także w europejskim konkursie Car Of The Year, będąc tym samym pierwszym samochodem elektrycznym, który otrzymał ten tytuł.

fot. Janusz Krzeszowski 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl