wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzikie zwierzęta w mieście – jak z nimi postępować?

Redakcja www.wroclaw.pl,
Na zdjęciu odchowana loszka Fiona (jako warchlak odłowiona na Sołtysowicach 2015 r.)
Na zdjęciu odchowana loszka Fiona (jako warchlak odłowiona na Sołtysowicach 2015 r.)

Lista gatunków dzikich zwierząt zamieszkujących Wrocław jest bardzo obszerna.

Reklama

Wynika to z bogatych uwarunkowań przyrodniczych naszego miasta (sieć rzek, kompleksy leśne, pola, łąki, parki, nieużytki). Jednak jego dynamiczny rozwój, coraz częściej powoduje ingerencję w naturalne lub półnaturalne siedliska tych zwierząt. Duża ich część zmuszona jest wówczas opuścić wcześniej zajmowane tereny.

Są gatunki, dla których zachodzące w krajobrazie zmiany to szansa na inne – często bezpieczne i wygodne – życie. I choć cenimy sobie bliskość natury i zwierząt, to bywa, że ich obecność zaczyna być dla nas uciążliwa.

Odłów dzików

Do takich gatunków niewątpliwie zaliczyć możemy np. gawrony, wrony, sroki, lisy, kuny, bobry, sarny czy dziki. Ptaki nie powodują takich uciążliwości, jak lisy czy kuny. Najwięcej emocji wśród mieszkańców budzą dziki. To one właśnie w poszukiwaniu jedzenia migrują do miasta, niszcząc przydomowe ogrody, miejskie trawniki czy uprawy rolne. Nierzadko doprowadzają do poważanych kolizji drogowych.

W ramach zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW realizuje program ograniczania uciążliwości powodowanych przez dzikie zwierzęta bytujące na terenie miasta, w tym:

Obecnie w mieście zlokalizowanych jest sześć odłowni. Metoda ta jest skuteczna, gdy w okolicy są trudności ze znalezieniem pokarmu. Ponadto w granicach administracyjnych Wrocławia znajduje się 10 kół łowieckich, prowadzących gospodarkę łowiecką na dzierżawionych przez siebie obwodach łowieckich (ich zasięgi obrazuje mapka).

Pomimo wysokiej skuteczności realizowanego programu, nadal odnotowuje się interwencje z udziałem żywych i rannych zwierząt. W latach 2018/2019 do Centrum Zarządzania Kryzysowego wpłynęło ponad 800 zgłoszeń.

Jak powinniśmy się zachowywać, aby zminimalizować ryzyko i szkody wynikające ze spotkania z dzikimi zwierzętami.

Wydział Środowiska i Rolnictwa

Urząd Miejski Wrocławia

ul. Hubska 8-16

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl