wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Czyste Powietrze Plus” – wyższe dopłaty i zaliczka do wymiany pieca w domu. Jak skorzystać?

Bartosz Moch,
Na jakich warunkach właściciele domów jednorodzinnych we Wrocławiu mogą skorzystać z dotacji w programie „Czyste Powietrze Plus” Redakcja www.wroclaw.pl
Na jakich warunkach właściciele domów jednorodzinnych we Wrocławiu mogą skorzystać z dotacji w programie „Czyste Powietrze Plus”

15 lipca 2022 r. rządowy program „Czyste Powietrze”, w którym właściciele domów jednorodzinnych mogą pozyskać dopłaty na wymianę starego kopciucha, ocieplenie budynku czy wymianę okien i drzwi, został przekształcony na „Czyste Powietrze Plus”. Najważniejsze zmiany? Możliwość otrzymania do 50 proc. dopłaty jeszcze przed rozpoczęciem remontu i zwiększenie maksymalnej dotacji o 10 tys. zł, odpowiednio do 47 lub 79 tys. złotych.

Reklama

Najnowsze zmiany mają sprawić, żeby program był łatwiej dostępny i stał się atrakcyjniejszy dla osób o niskich dochodach.

Wsparcie finansowe większe o 10 tysięcy złotych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdy zmagamy się ze wzrostem cen energii. Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania pozwoli mniej zarabiającym beneficjentom na wykonanie szerszego zakresu prac, a wprowadzenie prefinansowania, czyli wypłaty zaliczki na poczet wydatków związanych z remontem, otworzy nowe możliwości przed osobami, które dotychczas nie miały dostatecznych środków na rozpoczęcie prac
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Do 50 proc. dopłaty przed rozpoczęciem wymiany pieca i ocieplania domu

Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem" do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji.

Te środki nie wpłyną jednak do właścicieli domów, tylko w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie bezpośrednio na rachunki wykonawców prac. Pozostała kwota dotacji zostanie wypłacona po zakończeniu prac, w ciągu 30 dni.

Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. Możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami.

„Czyste Powietrze Plus”: dopłaty podwyższone o 10 tys. zł – do 47 i 79 tys. złotych

Ze ścieżki prefinansowania w „Czystym Powietrzu Plus” będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Chodzi o właścicieli domów, u których przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Program „Czyste Powietrze Plus” zakłada, że dla tych grup beneficjentów maksymalne dotacje będą wyższe o 10 tys. zł. Będą oni mogli zatem otrzymać odpowiednio do 47 tys. i 79 tys. zł.

Jak złożyć dokumenty do programu „Czyste Powietrze Plus”?

Wnioski o dopłaty z prefinansowaniem w „Czystym Powietrzu Plus” będzie można złożyć elektronicznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW, podpisując go podpisem zaufanym lub kwalifikowanym. Jeśli takiego podpisu nie mamy, wniosek należy wysłać elektronicznie, a następnie wydrukować formularz, podpisać go ręcznie i wysłać pocztą do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub złożyć go osobiście w WGOŚiGW.

Szczegóły programu „Czyste Powietrze Plus” są dostępne na stronie internetowej programu, na stronie głównej NFOŚiGW oraz na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przypominamy, że dotację z programu „Czyste Powietrze Plus” można łączyć z miejską dopłatą w ramach KAWKI Plus.

„Czyste Powietrze Plus” – najważniejsze informacje:

Dla kogo dopłata z rządowego programu?

Na co można przeznaczyć dopłatę?

Co jest nowością? (Czyste Powietrze a Czyste Powietrze Plus)

Ile i jakie kryteria dochodowe?

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl