wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Akcja sadzenia w EkoParku na Stabłowicach

Nowe drzewa i krzewy posadzili wrocławianie w nowym EkoParku, który – w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego WBO – powstaje na Stabłowicach. Pogoda dopisała, dopisali też chętni na własne drzewko.

Reklama

Swoje rodzinne drzewo – brzozę – posadzili m.in. Justyna i Jakub Dalek z dziećmi Oliwierem i Alanem. Mieszkają przy ul. Wojanowskiej, do nowego parku będą mieli bardzo blisko.

– Osiedle się rozbudowuje, mieszka tu mnóstwo rodzin z małymi dziećmi i takie miejsce jest bardzo potrzebne – mówi Justyna Dalek i dodaje: – Będziemy przychodzili i doglądali nasze drzewko.

Wśród ponad 60 drzew, które pojawią się w tym miejscu w najbliższym czasie, najwięcej będzie brzóz i topoli białych. Będzie też po kilka sztuk klonów: jaworów, polnych, srebrzystych i tatarskich.

Z krzewów posadzono m.in. kilka gatunków derenia, irga pomarszczona, wierzba purpurowa, a także rodzime: kalinę koralową, trzmielinę, leszczynę i kruszynę, które osiągają rozmiary małych drzew.

Łącznie będzie prawie 400 nowych nasadzeń.

Pogoda dopisała, chętni też

Nowe drzewka było można zadedykować konkretnej osobie lub wydarzeniu, co potwierdzał wydawany na miejscu certyfikat. Chętnych nie zabrakło, w nowym parku pojawiło się około 150 osób. 

EkoPark na Stabłowicach to razie 5 hektarów, ale docelowo, w przyszłości, ma być tu 30-hektarowy teren zielony. Zaprojektowane są drzewa, łąki kwietne, place zabaw.

– Pierwsze drzewa posadziliśmy jesienią ubiegłego roku, aleja jesionów wyniosłych już rośnie, od dzisiaj będą tu nowe gatunki, również krzewy. Teren, który jest trochę podmokły, ma służyć podczas upałów jako naturalny klimatyzator –mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju. 

I dodaje, że jest spore wyzwanie, bo 5-o hektarowy park jest wielkości parku Tołpy w Śródmieściu.

Sadzenie i co dalej?

Na terenie EkoParku jeszcze w tym roku pojawią się urządzenia zabawowe, wykonane z drewna akacjowego. A wszystko to w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wykonawca – firma ParkM do końca sierpnia przygotuje projekt zagospodarowania części parku na podstawie istniejącej koncepcji.

Oprócz placu zabaw powstanie alejka, prowadząca od strefy wejściowej przy ul. Stargajowej. Charakter temu miejscu nadadzą trawniki, drewniana kładka i łąka kwietna, która zostanie wysiana w północnej części parku, na powierzchni 1 tysiąca mkw. Nie zabraknie elementów małej architektury, takich jak: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne i drogowskazy. A to wszystko zostanie przyozdobione krzewami i trawami ozdobnymi.

– Szczęśliwie udało nam się teren pod EkoPark odrolnić, dzięki czemu możemy tam sadzić różne gatunki drzew, nie tylko owocowe, jak w sadzie – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Teraz będziemy zagospodarowywać ten park sukcesywnie, w ramach posiadanych środków. Chcemy, by każdy znalazł tam coś dla siebie, dlatego z jednej strony chcemy, by park miał naturalistyczny charakter, nawiązujący do przyrody wokół, a z drugiej – by wyposażyć go w infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową.

WBO znów się sprawdza

Z pomysłem na EkoPark wystąpiła Fundacja EkoRozwoju we współpracy z mieszkańcami, zgłaszając projekt do WBO 2017. Nie uzyskał on wtedy wystarczającej liczby głosów, ale udało im się wygrać w tzw. Zielonej Dogrywce. Następnie w WBO 2018 drugi etap EkoParku przeszedł do realizacji. Oba projekty były tzw. projektami małymi (do 250 tys. zł), dlatego park park musi być tworzony etapami.

ZZM sfinansuje ze środków własnych pielęgnację sadzonych tam roślin.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl