wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzisiaj Dzień Pantery Mglistej. Możecie ją spotkać we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Bartosz Moch,
Pantera mglista we wrocławskim zoo Zoo Wrocław
Pantera mglista we wrocławskim zoo

4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. Z tej okazji dwie pantery w Zoo Wrocław: Chen i Pia, dostały specjalne smakołyki – ulubione mięso. Ten szczególny dzień ma jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na zagrożenia dla panter mglistych, których sytuacja w naturze jest coraz gorsza. Dlatego uruchomiono specjalną zbiórkę. Zobaczcie galerię zdjęć panter we wrocławskim ogrodzie i dowiedzcie się, jak możecie pomóc.

Reklama

Pantery mgliste i śnieżne w zoo znajdziecie w Terytorium Panter, po prawej stronie od wejścia (obok fok). Latem najlepiej próbujcie wypatrzeć dzikie koty Azji we wrocławskim ogrodzie wczesnym rankiem.

Pantera mglista – tajemniczy mieszkaniec gęstych lasów

Pantery mgliste żyją w Azji południowo-wschodniej, głównie w Chinach, ale też między innymi Indiach, Nepalu, Kambodży, Laosie, Wietnamie, Tajlandii i Malezji. Są silnie związane ze środowiskiem leśnym, zwłaszcza pierwotnymi wiecznie zielonymi tropikalnymi lasami deszczowymi.

Tymczasem obszar, na którym żyją, należy do jednego z najszybciej wylesiających się na świecie.

Zagrożeniem dla panter mglistych jest więc bezpośrednia utrata siedlisk (także na potrzeby rozwoju rolnictwa i turystyki oraz zmiany klimatu). Najwięcej panter mglistych ginie jednak z powodu kłusowników.

Pantera mglista (Neofelis nebulosa) nazywana jest tak z kilku powodów – między innymi swojej tajemniczości i nieuchwytności. Ponadto ma nieco rozmyte cętki oraz mieszka w gęstych lasach równikowych Azji, w których często panują mgły. Być może tym kierowano się nadając jej przydomek „nebulosa”, czyli „mglista”.

Galeria zdjęć

Ochrona panter mglistych – bardzo ważne zadanie

Pantery mgliste są narażone na wyginięcie. Liczbę żyjących na wolności osobników szacuje się na 3,7-5,5 tys. Dodatkowo 263 pantery mgliste żyją w 81 ogrodach zoologicznych na całym świecie, które z powodzeniem prowadzą programy hodowli zachowawczej tego gatunku.

Wrocławskie zoo wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO wspiera organizację Hutan, która działa w prowincji Sabah na Borneo (Malezja). Chroni tam pantery mgliste, ale także orangutany i borneańskie słonie indyjskie. Zakłada fotopułapki na szlakach migracji zwierząt, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej o ich zachowaniach w naturze i lepiej je chronić.

To między innymi organizacja Hutan jest adresatem zbiórki podczas charytatywnego biegu WildRun 2022, który odbędzie się w zoo 9 października.

Zoo Wrocław i Fundacja DODO uruchamiają zbiórkę dla panter mglistych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pantery Mglistej wrocławskie zoo oraz Fundacja DODO uruchamiają specjalną zbiórkę, podczas której można wesprzeć ochronę panter mglistych i śnieżnych. Każda wpłata się liczy, a ten, kto wpłaci kwotę powyżej 50 zł może otrzymać wełnianą zabawkę dla swojego kota. Są one wykonane z wełny mongolskich gatunków owiec przez lokalnych mieszkańców.

Dochód ze zbiórki wspomoże między innymi Fundację Snow Leopard Trust, która pomaga panterom śnieżnym na terenach ich występowania, czyli między innymi w Himalajach i wysokich pasmach centralnej Azji.

Zbiórka ruszyła na portalu zrzutka.pl pod hasłem „Ratujmy dzikie koty”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl