Na Przedmieściu Oławskim będą zielone przystanki

Mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego zadecydowali, że chcą na swoim osiedlu zielone przystanki. Ruszają prace projektowe.

  • Zielony przystanek na ul. Kazimierza Wielkiego /fot. redakcja

    Zielony przystanek na ul. Kazimierza Wielkiego /fot. redakcja


Pilotażowy zielony przystanek powstał na ul. Kazimierza Wielkiego. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego posadzono rośliny odporne na suszę, zasolenie i zanieczyszczenia. Pojawiło się 12 donic oraz ławki. Koszt inwestycji wyniósł 250 tys. zł.

Czytaj więcej: Przystanek w centrum miasta już zazieleniony

Ten projekt spodobał się mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego, którzy po rozmowie z radą osiedla wskazali, że chcą na przystankach więcej zieleni.

– Po konsultacjach z radami osiedli, które dotyczyły m.in. zadań wytypowanych do realizacji na terenie osiedli, zorganizowaliśmy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla kolejnych zielonych przystanków. Taki pilotażowy przystanek funkcjonuje już od października minionego roku na ul. Kazimierza Wielkiego, a mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego wytypowali na swoim terenie kolejne lokalizacje – wyjaśnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Podkreśla jednak, że te rozwiązania z przystanku „Rynek” nie zostaną powtórzone. Ten przystanek jest długi i daje więcej możliwości. Na wiatach na Przedmieściu Oławskim pojawi się m.in. po 10 pnączy.

Donice z kwiatami na przystanku „Rynek”

Dokładny wygląd wiat przystankowych poznamy za mniej więcej sześć miesięcy – tyle czasu na stworzenie projektu dziewięciu przystanków w pięciu lokalizacjach ma firma Lege Artis z Lublina, która wygrała przetarg i otrzyma 17 220 zł brutto. Po stworzeniu projektu ZDiUM rozpisze przetarg na realizację zadania, co oznacza, że przystanki powinny zazielenić się latem przyszłego roku.

Gdzie pojawią się zielone przystanki?

  • przystanki tramwajowe „plac Wróblewskiego”,
  • przystanki tramwajowe „Kościuszki”,
  • przystanek tramwajowo-autobusowy „plac Zgody”,
  • przystanek tramwajowo-autobusowy „Na Niskich Łąkach”,
  • przystanek tramwajowy „Krakowska”,
  • przystanek autobusowy „Dworcowa”.

– Na pewno nasadzenia będą wykonywane w gruncie, wokół wiat, po uprzedniej rozbiórce nawierzchni peronu. To nawiązanie do modelu holenderskiego, gdzie mieszkańcy sadzą rośliny w chodnikach, zdejmując płyty chodnikowe bezpośrednio przy fasadach budynków – dodaje Mazur.Zgłoś uwagę