„Wrocławskie Historie” w nowym formacie - kartki z kalendarza

 „Wrocławskie Historie” zmieniają swoją formułę. Do publikowanych codziennie historycznych felietonów dodane zostały „kartki z kalendarza”. Projekt realizuje Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

  • Otwarcie mostu Grunwaldzkiego, 10 października 1910 roku, fot. ze zbiorów Michała Karczmarka


– W nowym roku zmieniliśmy nieco formułę. Od stycznia do popularnych felietonów dorzuciliśmy dodatkowo „Kartki z kalendarza” z wydarzeniami z danego dnia. W krótkich notkach odpowiadamy na pytania: Co danego dnia zdarzyło się we Wrocławiu? O czym donosiły lokalne media? W czym uczestniczyli wrocławianie - mówi Pamela Bogdanowicz z Centrum Historii Zajezdnia.

– W 2021 roku skupiamy się m.in. na wydarzeniach z lat: 1741 - początkach pruskiego Wrocławia, 1806 - obecności wojsk napoleońskich we Wrocławiu, 1946 - powojennej odbudowie Wrocławia czy 1981 - początkach stanu wojennego, a więc okrągłych rocznicach – dodaje.

Wydarzyło się we Wrocławiu 9 stycznia…

1946 – wysadzono w powietrze czołg IS-2 stojący na torach i uniemożliwiający przedłużenie trasy linii tramwaju nr 3 od centrum miasta w kierunku Leśnicy. Jak podają historycy - nie wiadomo, dlaczego wybrano akurat takie rozwiązanie.

1951 – uchwałą rządu PRL znacjonalizowano wszystkie apteki.

1991 – z inicjatywy prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego w Urzędzie Miejskim Wrocławia odbyło się spotkanie poświęcone rewitalizacji Rynku. Prace przeprowadzono w latach 1995–1997.

1996 – odbył się próbny rozruch mechanicznej części Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, którą zaczęto budować w 1976 roku.
W tym samym dniu prof. Maria Zduniak (1934–2011) z wrocławskiej Akademii Muzycznej wystąpiła w Klubie Muzyki i Literatury z prelekcją „Muzykowanie w dawnym Wrocławiu”.

2001 – pod nadzorem sanepidu rozpoczęła się ekshumacja szczątków ludzkich odkrytych podczas prac budowlanych na parceli u zbiegu ulic Ślężnej i Wieczystej. W 1967 roku zlikwidowano tam cmentarz ewangelicki, nie przeprowadzając ekshumacji.

O projekcie

„Kartki z kalendarza” znajdziecie codziennie na profilu facebookowym oraz stronie www CH Zajezdnia

Projekt prowadzi Kamilla Jasińska, wraz z zespołem w skład którego wchodzą m.in. historycy: dr Joanna Hytrek-Hryciuk, dr. Krzysztof Popiński oreaz przewodnik miejski Michał Karczmarek.

źródło: Centrum Historii ZajezdniaZgłoś uwagę