wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Teatr Lalek zapowiada pięć lat pełnych premier

Świetnie przyjmowaną przez dzieci „Burza”, czyli zaskakującą adaptacją dramatu Szekspira dokonaną przez duet Elżbieta Chowaniec/Marek Zákostelecki, Wrocławski Teatr Lalek znakomicie rozpoczął nie tylko sezon 2017/18 ale także kolejne pięciolecie teatru pod tą sama dyrekcją.

Reklama

Wybrany na kolejną kadencje Janusz Jasiński i Jakub Krofta, czyli dyrektorzy naczelny i artystyczny, po pełnym sukcesów jubileuszowym, 70. sezonie, nie zamierzają spocząć na laurach. I zapowiadają kolejne premiery, poszerzające krąg wielbicieli teatru lalek.

Jeszcze w tym roku opowieść o zbuntowanym pingwinku Pini i rozpieszczonym żółwiu Franciszku – spektakl adresowany dla przedszkolaków, a na początku 2018 intrygujący spektakl „O chłopcu, którego głowa była jajkiem” na podstawie książek norweskiej autorki Lisy Aisato oraz przygotowana przez Alicję Morawską-Rubczak wycieczkę do dżungli dla "najnajmłodszych", czyli dzieci w wieku od... 6 miesięcy do 3 lat.

24 razy naj „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi”

W rankingu miesięcznika Teatr „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi”, w którym głosowali polscy krytycy wybierając najlepsze teatry i przedstawienia w kraju (bez podziału na teatry lalkowe i dramatyczne), Wrocławski Teatr Lalek pojawił się 24-krotnie. Aż czterech teatrologów uznało WTL za najlepszy teatr w Polsce (więcej wskazań miały tylko Stary Teatr w Krakowie i warszawski Teatr Współczesny). Laury w wielu kategoriach (m.in. najlepsze spektakl, najlepsza nowa sztuka, najlepsze przedstawienie lalkowe i dla dzieci) zebrały m.in. spektakle „Piekło-Niebo”, „Yemaya – Królowa Mórz”, „Pomnik” oraz Agata Kucińska (najlepsza rola kobieca).

Te same spektakle zdobyły wiele innych wyróżnień na festiwalach teatralnych. 

– Ostatni sezon był ukoronowaniem pięciolecia, w którym wprowadzaliśmy wiele zmian i postawiliśmy na współczesna literaturę dla dzieci i młodzieży – wyjaśnia dyrektor Jasiński. - Udało się podjąć wyzwanie artystyczne, mamy dobrą frekwencje, świetne relacje z widzami, nową identyfikację wizualną i ambitne plany na kolejną pięć sezonów - dodaje dyrektor naczelny WTW.

Jak zapowiada Jakub Krofta powodzenie u publiczności i nagrody pokazały, że Wrocławski Teatr Lalek potrafi istotnie wpisywać się w główny nurt współczesnej dramaturgii i świetnie radzi sobie w teatralnym mainstreamie. – Będziemy dalej opowiadać o otaczającej nas rzeczywistości językiem współczesnym, tworząc nowe sztuki i zamawiając je u polskich autorów – zapowiada dyrektor artystyczny WTW. – Ale chcemy też wzbogacić nurt klasyki, przygotowując takie spektakle, jak premierowa „Burza” Szekspira, który udowadnia, że na Szekspira mogą chętnie i z radością przychodzić dzieci.

Premiery: Od pingwinka do Don Kichota

Jakub Krofta zapowiada, że Wrocławski Teatr Lalek przymierza się do wystawienia sztuki o Don Kichocie i uwspółcześnionych adaptacji polskiej klasyki literatury dla dzieci. Po wystawieniu „Burzy” w najbliższych planach są 4 premiery:

* „Zostań moim przyjacielem” z tekstem wrocławskiego reżysera Tomasza Mana, muzyką Grzegorza Mazonia i scenografią Anety Piekarskiej-Man. Multimedialny, kolorowy spektakl dla przedszkolaków wyreżyseruje Krzysztof Grębski. Premiera 2 grudnia 2017.

*O chłopcu, którego głowa była jajkiem (tytuł roboczy) Przemysław Jaszczak adaptuje i łączy w jednym przedstawieniu dwie przepiękne książki norweskiej autorki Lisy Aisato. Premiera 24 lutego 2018.

*Spektakl dla najnajmłodszych [tytuł w przygotowaniu]. Spektakl Alicji Morawskiej-Rubczak to już kolejna propozycja WTL-u dla najnajów, czyli dzieci w wieku od 6. miesiąca do 3. roku życia. Reżyserka granego od 5 lat w WTL-u „brzUCHA”, tym razem postanowiła zaprosić dzieci do dżungli i świata natury. Premiera marzec 2018.

*Babcia na jabłoni [tytuł roboczy]. Spektakl Jarosław Kilian, reżyser znakomicie odebranego przez publiczność przedstawienia „Co krokodyl jada na obiad?” powróci na Dużą Scenę WTL-u z wielkim widowiskiem dla całej rodziny opartym na motywach książki Miry Lobe „Babcia na jabłoni”. Muzykę komponuje Krzesimir Dębski. Premiera 1 czerwca 2018 (na otwarcie jubileuszowego organizowanego przez WTL we Wrocławiu po raz piąty Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl