Wrocławscy studenci odbędą staż w amerykańskich ośrodkach badawczych

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłosiła listę laureatów międzynarodowego programu BioLAB. Na roczny staż do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w USA wyjedzie czwórka studentów Politechniki Wrocławskiej.


W ramach tegorocznej edycji konkursu nadesłano 102 wnioski, a rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Z powodu pandemii koronawirusa rozmowy po raz pierwszy odbyły się w całości przez Skype’a.

Ostatecznie wyłoniono 43 laureatów, wśród których znalazły się cztery osoby z Politechniki. Są to studenci Wydziału Chemicznego wrocławskiej uczelni, którzy wjadą do ośrodków badawczych: Oklahoma Medical Research Foundation, University of Chicago, University of Texas, Southwestern Medical Center University of Virginia.

Program BioLAB 

Program przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin, jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna.

– Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych. Stypendyści biorą również udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę – informuje na swojej stronie Politechnika Wrocławska.

W ramach rocznego stażu studenci otrzymają m.in. stypendium na pokrycie kosztów utrzymania, pełne ubezpieczenie medyczne, pomoc w przygotowanie do wyjazdu, a w wypadku wyjazdu do Oklahoma Medical Research Foundation również zwrot kosztów podroży.

Wyjazdy planowane są na lipiec. Jednak czy odbędą się w tym terminie zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.  Zgłoś uwagę