Wrocławianin stworzył najlżejsze krzesło świata

Waży 1660 gramów, w całości wykonane jest z aluminium i właśnie otrzymało prestiżową nagrodę Red Dot 2021, nazywaną „Oskarem designu”. Krzesło Ultraleggera, projektu studia wrocławianina Oskara Zięty, jest najlżejszym tego typu meblem na świecie.

  • Ultraleggera - najlżejsze krzesło świata

    Ultraleggera - najlżejsze krzesło świata, fot. Jakub Porzycki


Ultraleggera wykonane zostało w autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformung), która polega na formowaniu blach ciśnieniem wewnętrznym. Choć wygląda na delikatne, to wytrzymuje obciążenie 1200 kilogramów.

Przeczytaj również: Futurystyczne prace Oskara Zięty w Pałacu Królewskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

W całości wykonano je z jednego materiału (aluminium) – dzięki czemu jest także łatwe w recyklingu.

Twórczość Oskara Zięty

Oskar Zięta uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule), gdzie rozpoczął prace badawczo-rozwojowe nad technologią stabilizacji stali. W ramach pracy naukowej, a następnie działalności w Zieta Prozessdesign opracował autorską technologię FiDU polegającą na tworzeniu trójwymiarowych obiektów z dwuwymiarowych form metalowych poprzez wypełnianie ich sprzężonym powietrzem. Jego marka Zieta Studio ma siedzibę we Wrocławiu i w zeszłym roku świętowała swoje dziesięciolecie.

Mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska dobrze znana jest jego rzeźba „Nawa”, zamontowana w 2017 roku na zrewitalizowanej Wyspie Daliowej.

Oskar Zięta jest także laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, organizowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz portal www.wroclaw.pl. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium, czy Centre Pompidou w Paryżu.

Opracowana przez Ziętę technologia FiDU jest nadal rozwijana. W przyszłości może znaleźć szersze zastosowanie, np. w zakresie lekkich konstrukcji stalowych, które przetransportować chcemy na znaczne odległości.

Przeczytaj również: Oskar Zięta, czyli „Rzeźbiarz 4.0” – wystawa w NFMZgłoś uwagę