W kwietniu pełne samoloty na wrocławskim lotnisku

W przypadku 14 kierunków, zarówno południowych, jak i brytyjskich, samoloty były wypełnione w powyżej 90%. Na kierunkach międzynarodowych tanie linie odnotowały wzrost o blisko 7%, wzrosty odnotowują również przewoźnicy sieciowi. Z połączeń krajowych skorzystało ponad 10% pasażerów więcej niż przed rokiem. 


Łącznie w kwietniu 2016 wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 183 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 3,1% w porównaniu z kwietniem 2015. Największy udział mają w tym tanie linie, które przewiozły łącznie ponad 113 tys. pasażerów, czyli o 6,8% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. 

9 hitów południowych i Paryż

Ogromną popularnością cieszy się każdy z kierunków południowych z Wrocławia. W kwietniu 2016 najwięcej pasażerów przybyło na trasach na Kretę Chania (27,3%), do Mediolanu (16,5%), Rzymu (15,4%) i Malagi (14,8%).– W przypadku aż 6 połączeń południowych samoloty wypełnione były w ponad 90%. Rekordowy wynik pod tym względem osiągnęły linie Rynair na trasie na Teneryfę, prawie 96%. Podróżni chętnie wybierają też Paryż. Świadczą o tym wypełnienia osiągające również ponad 90%. Poza kierunkami południowymi Paryż to jedno z ulubionych miejsc na krótkie wyjazdy – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. Podróżni wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 9 kierunków południowych, w tym cztery hiszpańskie, trzy włoskie oraz dwie wyspy na Morzu Śródziemnym (Malta i Kreta). Nowością sezonu letniego 2016 są Teneryfa (pozostała w rozkładzie po zimie) oraz Wenecja Treviso (rusza 1 czerwca) – oba kierunki w ofercie linii Ryanair. Dodatkowo irlandzki przewoźnik ogłosił, że od najbliższego sezonu zimowego uruchamia połączenie do Madrytu. 

19 razy w tygodniu na trasie Wrocław-Londyn

Spośród kierunków na Wyspy Brytyjskie zdecydowanie najwięcej pasażerów korzysta z połączeń z Wrocławia do Londynu. Podróżni mają do wyboru Londyn Stansted (Ryanair, tygodniowo 12 rejsów na tej trasie) i Londyn Luton (Wizz Air, tygodniowo 7 rejsów na tej trasie).  W kwietniu 2016 z połączeń do Londynu skorzystało łącznie ponad 28 tys. pasażerów. Wizz Air odnotował wzrost o 35,1%, a Ryanair o 10,4%. Warto zauważyć, że na tych trasach przewoźnicy znacznie zwiększyli liczbę rejsów w porównaniu z ofertą z ubiegłego roku. Jeśli chodzi o inne trasy na Wyspy Brytyjskie, to w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku najwięcej podróżnych przybyło na trasach do Shannon (16,1) i Glasgow (13,7%). Pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 11 połączeń. Nowością sezonu letniego 2016 jest Birmingham (Wizz Air), a od sezonu zimowego wejdą trzy dodatkowe połączenia Ryanaira – Newcastle, Manchester i Belfast. Spośród inych niskokosztowych połączeń na północ Europy najwięcej pasażerów przybyło na trasach do Dortmundu (12,3%, Wizz Air) oraz Oslo Rygge (4,0%, Ryanair). 

Wzrosty również w dwóch innych segmentach

Z sieciowych połączeń międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2016 blisko 29 tys. pasażerów. Najwięcej pasażerów przybyło na trasie do Düsseldorfu (25,2%), obsługiwanej przez linie Germanwings/Lufthansa. Rozwija się także połączenie do Frankfurtu nad Menem, trzeciego pod względem wielkości hubu w Europie. Wybrało je o 5,9% pasażerów więcej. Z połączeń krajowych skorzystało łącznie ponad 40 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 10,6% w porównaniu z kwietniem 2015. Zwraca uwagę wynik linii PLL LOT, które na trasie z Wrocławia na główne lotnisko Warszawy przewiozły o 20,5% podróżych więcej.

materiały: Port Lotniczy Wrocław 

Zgłoś uwagę