Przewiert pod Odrą wykonany. Powstał pierwszy podwodny mikrotunel

Udało się wydrążyć pierwszy mikrotunel przy mostach Pomorskich. Pod dnem Odry zostanie schowana rura ciepłownicza, która od kilkudziesięciu lat szpeci most Pomorski Południowy.

  • Pod dnem Odry wykonano pierwszy przewiert

    Pod dnem Odry wykonano pierwszy przewiert


– Zakończył się pierwszy etap niesłychanie skomplikowanego przedsięwzięcia inżynierskiego - mówi Błażej Machowicz, kierownik budowy Pro-Tra Building. Chodzi o budowę mikrotunelu pod dnem Odry przy przebudowie mostów Pomorskich we Wrocławiu. – To historyczny moment. Już za chwilę zniknie ta szpetna rura ciepłownicza z najpiękniejszego mostu Pomorskiego.

Czytaj: „Są tak brzydkie, że aż piękne”. Maszkarony znów ozdobią most Pomorski

Gigantyczne wiertło pracowało na dnie tzw. komory startowej zbudowanej 16,5 m pod powierchnią ziemi. Na tej głębokości przez dwa tygodnie wiertło poruszające się z prędkością 7 metrów na 12 godzin przewierciło się przez 144 m gliny. Prace nad komorami startowymi "przypominały prace nad budową sześciopiętrowego budynku w głąb ziemi przy rzece i dużym parciu wody" – mówił w lutym Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

– Jesteśmy na półmetku. Szykujemy się do kolejnego przewiertu – dodaje Machowicz.

Rura ciepłownicza zostanie schowana w specjalnych osłonach w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Łączny koszt remontu generalnego mostów Pomorskich, który potrwa do 2023 roku, wynosi 70 mln zł. Poza wieżyczkami, jakie powrócą na przeprawę, odnowionymi latarniami, balustradami i maszkaronami.Zgłoś uwagę