Stypendia prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia: Literatura

W 2020 roku prezydent Wrocławia ogłosił po raz pierwszy program stypendialny na realizację przedsięwzięcia. Jest skierowany do twórców powyżej 18. roku życia z dorobkiem artystycznym w następujących dziedzinach: muzyka, film, teatr, sztuki wizualne, literatura, taniec oraz z doświadczeniem w upowszechnianiu kultury. W tej zakładce prezentujemy zrealizowane już projekty w dziedzinie: literatura.


Stypendyści za rok 2020

Eugeniusz Dębski 

Autor dwóch tuzinów powieści i ponad stu opowiadań, ostatnimi laty gęsto nurzający się w kryminałach i thrillerach, pisanych z żoną Beatą. Odłożywszy na górną półkę SF i fantasy z przyjemnością wydłuża cykl powieści o wrocławskim detektywie Winklerze. „Dwudziesta trzecia”, „Zimny trop” i „Szwedzki kryminał” ukażą się w tym roku, prace nad czwartą powieścią trwają.

Opis projektu stypendialnego

„Siódmy koci żywot” to owoc kilkudziesięciu lat współżycia z kotami, bezlitośnie wykorzystującymi słabości ludzkie i darujące, gdy chcą, zaskakujące pokłady uczucia i, czasem, nawet współczucia. W tym kryminale - posuwają się nawet do współpracy! Prowadzi to do zaskakujących wyników wykorzystania kocich żywotów!

Gabriel Leonard Kamiński

Poeta, prozaik. Debiut poetycki w 1973 r. Członek SPP
(od 1990). Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in.: Warszawskiej Jesieni Poezji, Jaszczurowego Lauru, Czerwonej Róży. Opublikował 18 tomików poetyckich oraz 1 zbiór opowiadań „Pan Swen albo wrocławska Abrakadabra”.

Opis projektu stypendialnego Wrocławska Abrakadabra

Do istniejących opowiadań „Wrocławska Abrakadabra” autor dopisał 7 nowych opowiadań: „Pociąg”, „Ostatnie połączenie”, „Sprzedam Polskę” , „Cudowne dziecko czyli trzecie oko”, „Sublokator”, „Zakopany”, „Tunel”. Wszystkie te nowe narracje łączą się w szkatułkową opowieść o latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych o Grabiszynku.

Stanisław Michał Karolewski

Historyk sztuki, antykwariusz (właściciel Antykwariatu „Szarlatan”), autor kilku opublikowanych powieści. Należy do wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Regularnie publikuje w „Pomostach” (do 2018 r.) i „Formacie literackim” w którym pracuje również jako redaktor. 

Opis projektu stypendialnego

„Sekrety antykwariusza” to książka opisująca codzienną pracę antykwariusza w Antykwariacie Szarlatan. Dokumentująca spotkania z ludźmi i przedmiotami, które pojawiają się w antykwariacie a także ilustrująca tajniki, smutki i radości tego rzadkiego zawodu a także liczne przemyślenia i rady dla przyszłych adeptów.

Agnieszka Kłos

Redaktorka magazynu „Rita Baum”, od 2004 wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego „Rita Baum”. Od 2012 członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Doktor nauk historycznych.

Opis projektu stypendialnego

Projekt dotyczył napisania fragmentu powieści „Południe”, której akcja rozgrywa się m.in., na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu w latach 80. i 90. XX wieku. Fragmenty książki, utrzymane na wysokim poziomie artystycznym, zostały zaprezentowane na warsztatach „Potencjały”, dla najzdolniejszych prozaików dolnośląskich w Teatrze Współczesnym.

Michał Kozłowski

Poeta, autor tekstów piosenek. Publikował m.in. w „Toposie”, „Odrze”, „Ricie Baum”, „Helikopterze”, „SZAFie” i „biBLiotece”. Autor czterech tomów poetyckich: „Gadane” (2014), „Nie myśl o mnie źle” (2017), „Wkrótce będziemy na ty” (2018) oraz „Cudny chłopak” (2020). Laureat nagrody WARTO 2015 w kategorii literatura.

Opis projektu stypendialnego

„Cudny chłopak” - 50 nowych wierszy wrocławskiego autora, składających się na spójną, współczesną historię, opisaną w najnowszym tomie. Książka została wydana w uznanym
i zasłużonych dla współczesnej polskiej poezji wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Robert Rient

Dziennikarz, pisarz, autor powieści „Chodziło o miłość” (2013), reportażu „Świadek” (2015) wydanego również w Ameryce (2016), powieści „Duchy Jeremiego” (2017) nominowanej do nagrody literackiej Nike, i książki o podróży dookoła świata „Przebłysk” (2018).

Opis projektu stypendialnego 

Powieść katastroficzna pod roboczym tytułem „Wrocławski bastion” łączy gatunek science fiction i fantasy. Czas akcji to nieodległa przyszłość, gdy Wrocław jak i większość świata dotknięta jest kryzysem klimatycznym.

Krzysztof Rudowski

Prozaik, poeta, dramaturg; w wolnych chwilach muzyk jazzowy. Opublikował kontynuację „Rękopisu znalezionego w Saragossie” oraz powieści „Stopy Pana Boga”, „Powrót”, „Konstelacje”, „Blue” i wiele innych. Jest autorem pierwszego w historii literatury dramatu internetowego.

Opis projektu stypendialnego

Powieść „Zmartwychwstanie” jest tekstem trudnym. Odnosi się bowiem do najciekawszych osiągnięć w dziedzinie literatury przełomu XX i XXI. Inspiracją do jej napisania była twórczość takich pisarzy jak Thomas Bernhard, W.G. Sebald czy Javier Marias. Najistotniejszym aspektem powieści jest odwołanie się do symboliki postaci Fausta i mitu Orfeusza.  

Dawid Szkoła

Autor kilku książek oraz kilkudziesięciu pomniejszych artykułów, esejów i tekstów podróżniczych. Galicjanin urodzony w 1985 roku, wychowany w miejscowości Zgłobień, od piętnastu ponad lat związany z Wrocławiem. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr.

Opis projektu stypendialnego

Na książkę pod tytułem „Rubieże” składają się eseje i teksty podróżnicze, w których opisuję ludzi związanych miastami i miasteczkami znajdujących się przy południowej granicy Polski. W poszczególnych rozdziałach wskazuję na zmienny charakter kulturowo-etniczny pogranicza, jak również jego historię i teraźniejszość.

Filip Zawada

Pisarz, muzyk, fotograf. Wydał książki: „System jedynkowy” (1997), „Bóg Aldehyd” (1998) „Snajper” (2004) „Świetne sowy” (2013) oraz „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2014). Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo tree. Książka pt. „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” znalazła się w finale nagrody Nike. Laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2020

Opis projektu stypendialnego

„Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” to opowieść o starości i dziedziczeniu doświadczeń z pokolenia na pokolenie. Wnuk jest prześladowany przez dziadka Szczepana. To trudna relacja rodzinna, która opowiada o tym, że czasami można odziedziczyć zbyt dużo. Powieść została wydana przez krakowskie wydawnictwo Znak.Zgłoś uwagę