Co kryje wrak „Statku Robinsona”. Wystawa w Muzeum Architektury

W powieści Daniela Defoe statek z żeglarzem i plantatorem Robinsonem Crusoe rozbija się nieopodal bezludnej wyspy, a główny bohater zostaje skazany na wiele lat samotnego egzystowania. Nowa wystawa Galerii Miejskiej nawiązuje do wątku rozbitego statku Robinsona, a Muzeum Architektury, gdzie jest prezentowana przestrzeń zaaranżowano tak, by przypominała właśnie ów wrak. W tej nietypowej scenografii obejrzymy 190 prac 55 artystów z 4 krajów.

  • Obraz „In the Lake” Veroniki Šramat


Wystawa „Statek Robinsona” z dziełami artystów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier jest największą tego typu prezentacją sztuki figuratywnej Grupy Wyszechradzkiej. Tytuł jest nie tylko aluzją do powieści Defoe, ale do tekstu „Etyka krainy elfów”. Gilbert Keith Chesterton porównywał w nim cywilizację do wraku statku Crusoe, z którego żeglarz ratował wszystko, co miało jakąś wartość dla jego przyszłego życia na wyspie, o którym nawet nie wiedział, że będzie trwało kilkanaście lat.

Wystawa: Statek Robinsona

Wystawa: Statek Robinsona

Wystawa
Termin od 10 maja 2019 do 28 lipca 2019

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Chesterton, słynny brytyjski autor rozpraw, przekonywał, że z owego wraku powinno się ocalić zwłaszcza dzieła sztuki, bo są ratunkiem dla wartości, jak prawda, piękno i dobro, a dzięki nim przetrwamy.

Kurator wystawy, Mirosław Jasiński, ale też współkuratorzy z trzech wyszechradzkich państw, zaplanowali ów „Statek Robinsona” właśnie jako miejsce ratowania wartości fundamentalnych dla naszej cywilizacji.

Tematyka poruszana przez 55 artystów jest rozmaita (rodzina, związek z przyrodą, obecność człowieka w przestrzeni), a wszystkie dzieła umieszczono w sceografii wraku statku.

Wystawa potrwa do 28 lipca.Zgłoś uwagę