1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Rekreacja we Wrocławiu
  4. Za nami piknik z olimpijczykami

Od Innsbrucka do Montrealu. Za nami XIII Piknik z Olimpijczykami na Partynicach

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Na takich imprezach można dowiedzieć się, że na zimowych igrzyskach w Innsbrucku w 1976 roku Dolny Śląsk reprezentowało 7 zawodników, wszyscy w saneczkarstwie.

Reklama

Gdy Wojciech Koerber, autor książki z wywiadami „Olimpijczycy sprzed lat” oraz książki „Dolnośląscy olimpijczycy”, wyczytywał w niedzielę nazwiska i sukcesy 70 sportowców z Dolnego Śląska, zrobił wrażenie, jakby uczestniczyli oni we wszystkich najważniejszych zawodach w wielu dyscyplinach. Nie tyle brali udział w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy, ile zdobyli na nich wiele medali i tytułów mistrzowskich.

To, co zrobiliście dla Wrocławia i Rzeczypospolitej jest bardzo ważne z punktu widzenia budowania naszej tożsamości narodowej. Bardzo dziękuję za rozsławienie Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski na arenie międzynarodowej.
wiceprezydent Wrocławia, Mateusz Żak

Pełny wzruszenia Mieczysław Łopatka (czterokrotny olimpijczyk, koszykarz) i Renata Mauer-Różańska (złote medale w Atlancie i Sydney w strzelectwie) w imieniu Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu, której przewodzą, wręczyli patery wybranym sportowcom, którzy reprezentowali Dolny Śląsk na letnich igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976), na zimowych w Innsbrucku (1976) oraz paraolimpijskich w Toronto (1976).

Dolnośląscy olimpijczycy w Montrealu 50 lat temu:

  1. Jan Jankiewicz – kolarstwo,
  2. Zdzisław Antczak – piłka ręczna,
  3. Jan Brzeźny – kolarstwo,
  4. Grzegorz Cybulski – skok w dal,
  5. Wiesław Gawlikowski – brązowy medal w strzelectwie,
  6. Aleksandra Kaczyńska-Błoch – wioślarstwo,
  7. Jerzy Klempel – piłka ręczna,
  8. Janusz Kierzkowski – kolarstwo torowe,
  9. Jan Łostowski – podnoszenie ciężarów,
  10. Ryszard Podlas – srebro w biegu na 400 metrów,
  11. Andrzej Sokołowski – piłka ręczna,
  12. Zbigniew Ślusarski – wioślarstwo,
  13. Leszek Swornowski – srebrny medal w drużynowej szpadzie (szermierka),
  14. Józef Zapędzki – strzelectwo,
  15. Waldemar Zausz – judo,
  16. Władysław Żmuda – srebro w piłce nożnej,
  17. Ryszard Szurkowski - srebrny medal w kolarstwie.

Dolnośląscy olimpijczycy w Innsbrucku 50 lat temu:

  1. Teresa Bugajczyk – saneczkarstwo,
  2. Halina Kanasz-Wożny – saneczkarstwo,
  3. Jan Kasielski – saneczkarstwo,
  4. Andrzej Kozik – saneczkarstwo
  5. Andrzej Piekoszewski – saneczkarstwo,
  6. Mirosław Więckowski – saneczkarstwo,
  7. Andrzej Żyła – saneczkarstwo (dwójki).

Oprócz prezentacji i spotkań ze sportowcami wśród atrakcji na pikniku był bieg, ćwiczenia zumby i koncert muzyków z Teatru Capitol. Szerzej o programie pisaliśmy w zapowiedzi.

Organizatorem głównym XIII Pikniku z Olimpijczykami Wrocławia i Dolnego Śląska na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice był Piotr Widawski, przewodniczący Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Olimpijczycy obecni na XIII Piknik z Olimpijczykami Wrocławia i Dolnego Śląska w dniu 07.06.2026 r. (zaznaczeni Olimpijczycy, którzy otrzymali pamiątkowe patery):

  • Bernal Sandra Strzelectwo 
  • Bińkowski Jerzy Koszykówka 
  • Błach Wiesław Judo                         
  • Błoch Aleksandra Wioślarstwo 
  • Bocian Jacek LA 4x400 
  • Brzeźny Jan Kolarstwo 
  • Bugajczyk – Łabudź Teresa Saneczkarstwo 
  • Bułkowska – Milej Danuta Lekkoatletyka 
  • Chlebosz Włodzimierz Podnoszenie ciężarów 
  • Piotr Czaczka Piłka ręczna 
  • Dawidowicz Aleksandra Kolarstwo 
  • Frelkiewicz Kazimierz Koszykówka 
  • Gawlikowski Wiesław Strzelectwo 
  • Gościniak Stanisław Piłka siatkowa 
  • Jankiewicz Jan Kolarstwo 
  • Jędra Mariusz Podnoszenie ciężarów 
  • Korczyńska – Onyśko Daria Lekkoatletyka 
  • Kanasz Halina Saneczkarstwo
  • Kowalczyk Bogdan Piłka ręczna 
  • Kozik Andrzej Saneczkarstwo 
  • Kubacki Rafał Judo 
  • Kucharczyk Krzysztof Strzelectwo 
  • Kupczyk Andrzej Lekkoatletyka 
  • Lis Andrzej Szermierka
  • Łopatka Mieczysław Koszykówka
  • Maćkowiak Robert Lekkoatletyka
  • Marciniszyn Marcin Lekkoatletyka 
  • Mauer-Różańska Renata Strzelectwo
  • Michalkiewicz Artur Zapasy
  • Mickiewicz Jacek Kolarstwo
  • Morciniec Elżbieta Jeździectwo
  • Ozdoba – Błach Agata Judo 
  • Piekoszewski Andrzej Saneczkarstwo 
  • Podlas Ryszard Lekkoatletyka
  • Prostak Ryszard Koszykówka 
  • Ptak-Gankowska Ewelina Lekkoatletyka
  • Rysiukiewicz Piotr Lekkoatletyka
  • Rzepkowski Mirosław Strzelectwo
  • Sokołowski Andrzej Piłka ręczna
  • Swornowski Leszek Szermierka
  • Tchórz Alicja Pływanie 
  • Tomczyk Ryszard
  • Bolesławiec Boks
  • Tracz Józef Zapasy
  • Więckowski Miroslaw Saneczkarstwo 
  • Wiśniewska Joanna Lekkoatletyka
  • Włodarczyk Urszula Lekkoatletyka
  • Wolny Dariusz Pływanie
  • Wrona Zdzisław Kolarstwo
  • Zawadzka Jolanta Szachy
  • Zarenkiewicz Janusz Boks
  • Żyła Andrzej Saneczkarstwo
  • Stera Anna Biathlon 
  • Przechewka Adrian Saneczkarstwo 

Paraolimpijczycy obecni na XIII Piknik z Olimpijczykami Wrocławia i Dolnego Śląska w dniu 07.06.2026 r. (zaznaczeni Paraolimpijczycy, którzy otrzymali pamiątkowe patery):

  • Edyta Bogucka Pływanie
  • Sobczak Katarzyna (Kozikowska) Kajakarstwo
  • Lojtek Jacek Piłka siatkowa 
  • Rodzik Filip Strzelectwo 
  • Skarupa Eugeniusz Podnoszenie ciężarów
  • Szpojnarowicz Marek Pływanie
  • Tomaszewska Barbara Lekkoatletyka 
  • Tyborowski Wiesław Podnoszenie ciężarów 
  • Wiśniewski Jarosław Lekkoatletyka 
  • Zając Andrzej Kolarstwo

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama