wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Najlepsi polscy strzelcy. Podsumowanie Mistrzostw Europy we Wrocławiu
Brązowy medal w pistolecie sportowym dla Polek fot. PZSS
Brązowy medal w pistolecie sportowym dla Polek

Polscy pistoleciarze są autorami najlepszych startów na strzeleckich Mistrzostwach Europy we Wrocławiu. Mają na swoim koncie dwa srebra, jeden brąz i pierwszą dla Polski kwalifikację na Letnie Igrzyska Olimpijskie. Znakomicie spisali się w startach drużynowych. Jak sami je komentują?

Reklama

Srebro w pistolecie sportowym dla Klaudii Breś

Medalową stawkę otworzyła aktualna wicemistrzyni Europy Klaudia Breś, zdobywając srebro w pistolecie sportowym. Wywalczone przez nią - mimo kontuzji - drugie miejsce w konkurencji olimpijskiej oznacza gwarancję startu na olimpiadzie w Paryżu w 2024 roku.

- Teraz mogę skupić się na przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Kairze, na medalach, na treningach, na rodzinie... Bez zbędnego stawiania sobie wymagań co do kwalifikacji - podsumowuje wicemistrzyni.

Brązowy medal pań w konkurencji drużynowej

Być może właśnie to nastawienie przełożyło się na kolejny medal zawodniczki Zawiszy Bydgoszcz. Klaudia Breś w drużynie z Julitą Borek (Dwór Grunwaldzki Poznań) i Joanną Wawrzynowską (Flota Gdynia) zdobyły brąz w pistolecie sportowym.

- Kolejne starty były strzelane na spokojnie - komentuje Klaudia Breś. - Już dawno nie miałyśmy tak silnej drużyny. Byłam pewna, że jak jedna będzie miała gorszy moment, to jest druga i trzecia, które to podciągną.

-To mój pierwszy medal z międzynarodowej imprezy mistrzowskiej, ale raczej nie ostatni. Przede mną Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata. Kciuki i wsparcie w każdych ilościach są mi potrzebne - podsumowuje Julita Borek.

Drużynowe srebro dla panów w pistolecie sportowym

Za to męski "team" pistoleciarzy dobrym startem zakończył tegoroczne Mistrzostwa Europy. W ostatniej rozegranej we Wrocławiu konkurencji Damian Klimek (Flota Gdynia), Patryk Sakowski (Gwardia Zielona Góra) i Oskar Miliwek (Zawisza Bydgoszcz) zdobyli drugie miejsce w pistolecie szybkostrzelnym.

- Srebro drużynowe to na pewno miłe podsumowanie całych zawodów! Odbiliśmy sobie zeszłoroczne, czwarte miejsce w drużynie - ocenia Oskar Miliwek, wicemistrz Europy. - To trochę wynagrodziło średnio udany start indywidualny.

Z lekkim niedosytem po startach indywidualnych zakończył te mistrzostwa również Patryk Sakowski. - Za to jeśli chodzi o start drużynowy, było to bardzo dobre strzelanie od początku konkurencji i pozwoliło nam awansować do finału z Francuzami, którzy na pokładzie mają mistrza olimpijskiego - podsumowuje.

Za sukcesem polskich pistoleciarzy stoi również Jolanta Samulewicz, trenerka kadry narodowej

Zaznacza, że formę na Mistrzostwa Europy we Wrocławiu budowali spokojnie, konsekwentnie i małymi kroczkami przez cały rok. - Na przykład w lutym na Pucharze Świata w Kairze zawalczył w finale Oskar Miliwek. Później w Baku Klaudia Breś wygrała Puchar Świata w pistolecie pneumatycznym i panowie otarli się drużynowo o medal, bo zdobyli 4 miejsce w finale. A trzeci finał należał do Julity Borek w pistolecie sportowym. Wtedy było blisko, a we Wrocławiu pokazaliśmy formę – podsumowuje.

W strzelaniach karabinowych mogło być lepiej

- Liczyliśmy na trochę więcej w strzelaniach karabinowych, bo w Pucharze Świata w Baku nasi zawodnicy stawali na podium i zdobywali medale. Warunki nie były łatwe, bo niemal cały czas wiało, ale inni przecież mieli tak samo – komentuje Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

- We Wrocławiu poszło nam najgorzej, ale… technicznie miałem dobre starty. Strzelało mi się super i momentami nie rozumiałem, skąd biorą się te złe strzały – podsumowuje Tomasz Bartnik (Legia Warszawa - Sekcja Strzelecka), brązowy medalista z Baku. - Zmieniły się zasady rozgrywania na przykład karabinu 3 postawy, konkurencji olimpijskiej. Dlatego że stare „3x40” wymagało samodyscypliny, bardzo ciężkiej pracy, technicznej wytrzymałości i nie było możliwości, by osoba strzelająca średnio w swoim dobrym dniu strzeliła super. A teraz jest „3x20” i większa nieprzewidywalność – dodaje.

Polska kadra narodowa w strzelectwie sportowym wywalczyła w sumie 6 medali (seniorzy i juniorzy).

Mistrzostwa Europy w strzelectwie we Wrocławiu

Wrocław przez ostatnie dwa tygodnie (5-18.09) był strzelecką stolicą Europy. W Mistrzostwach Europy - przeniesionych z Moskwy, w odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie - wzięło udział ponad 460 najlepszych strzelców starego kontynentu. - Mistrzostwa były przygotowywane na ostatnią chwilę, ale zebraliśmy bardzo dobre oceny i najprawdopodobniej będziemy organizowali niebawem kolejną dużą imprezę. Ale... to jeszcze musi zostać oficjalnie potwierdzone. Chodzi o kwalifikacje na igrzyska w Paryżu – dodaje prezes PZSS.

Źródło: PZSS

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl