wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Międzynarodowe Mistrzostwa w Jeździe Bez Ogłowia Energys 2023 na wrocławskich Patynicach

Jazda bez ogłowia polega na tym, że jeździec kieruje koniem tylko przy pomocy własnego ciała, będąc w siodle, i linki (kordeo) przewieszonej przez szyję konia. – Program zakłada rozegranie tradycyjnych dyscyplin jeździeckich w niekonwencjonalny sposób – informuje Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice. Podkreśla, że jest to impreza rozgrywana od 2014 roku jedynie w Polsce, i dodaje: – Jej naczelna idea to promowanie nowoczesnego jeździectwa opartego o relacje z końmi, a nie brutalny przymus.

Ujeżdżenie, skoki i liberty trial

W trzydniowych (8-10 września) mistrzostwach w jeździe bez ogłowia weźmie udział około 49 zawodników z trzech krajów: Holandii, Polski i Czech. Polacy przyjechali do Wrocławia z całego kraju (m.in. z województwa pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i z dolnośląskiego). Najmłodszy ma 12 lat, najstarszy 53 lata.

Mistrzostwa łączą nurt jeździectwa naturalnego ze szkołami klasycznymi.  Startują w nich amatorzy i zawodowcy różnych dyscyplin sportu jeździeckiego. – Ponieważ konkurencja jest jednak specyficzna, mają oni wszyscy zbliżone szanse na zwycięstwo – zapowiada Piotr Makarewicz z toru na Partynicach.

W programie zawodów są trzy konkurencje: ujeżdżenie, skoki, liberty trial. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia, ponieważ została utworzone specjalnie na te mistrzostwa. – Będzie to bardzo dynamiczna i widowiskowa konkurencja składająca się z toru przeszkód, który zawodnicy będą pokonywać na czas. Znajdą się tam przeszkody znane jeźdźcom na co dzień zajmującym się stylem western, skokami przez przeszkody oraz ujeżdżeniem – wyjaśnia koordynatorka Anna Skrzypek.

Zawody zostaną rozegrane w hali jeździeckiej. Wstęp jest wolny.

9. dzień wyścigowy – niedziela

To nie koniec weekendowych atrakcji. W niedzielę 10 września na Partynicach to Dzień Portu Lotniczego Wrocław. W programie znalazło się 7 wyścigów, które rozegrane zostaną na dystansach płaskich. Dwa z nich to konkurencje uczniowskie, przeznaczone dla jeźdźców, którzy nie wygrali więcej niż 10 (uczeń) lub 25 (starszy uczeń) gonitw. Jeźdźcy nie używają w nich bata. Łącznie przez cały dzień na torze zobaczymy 53 konie na co dzień trenowane na Partynicach oraz na warszawskim Służewcu.

Dzień Portu Lotniczego Wrocław – od godziny 12:45 do 16:30. Wstęp wolny.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl