Znamy szczegóły drugiego w tym roku naboru do Mikrograntów

Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella ogłaszają harmonogram naboru i zapraszają do udziału w majowej odsłonie Mikrograntów. Swoje propozycje na społeczne inicjatywy możecie zgłaszać od 1 do 15 maja. W wakacje i wczesną jesienią w całym mieście zrealizowanych zostanie kilkadziesiąt nowych projektów.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego zgłosić można swoje pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Mogą to być zarówno zaskakujące podwórkowe czy parkowe happeningi, wirtualne warsztaty dla seniorów i seniorek, hybrydowe zajęcia edukacyjne dla dzieci, czy też plenerowe koncerty, tworzenie słuchowisk, mikroseriali lub niestandardowych przewodników po osiedlach. Pomysłów może być wiele, ważne, by zachęcały do wspólnego działania lokalne społeczności.

– Ostatnie 12 miesięcy pokazało nam, że działania dla lokalnych społeczności możliwe są w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Wiemy, że dla wrocławian i wrocławianek nie ma takiej trudności, której wspólnymi siłami nie jesteśmy w stanie pokonać. Dlatego z niecierpliwością czekamy na nowe pomysły! – mówią koordynatorzy programu. 

Latem weź miasto w swoje ręce  

Po udanej lutowej odsłonie, w której zgłoszonych zostało aż 190 propozycji na działania w całym mieście, nadeszła pora na drugi w tym roku nabór, który potrwa od 1 do 15 maja. Tradycyjnie podzielony został on na trzy ścieżki: dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych, dla grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia, a także dla organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz starszych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.

Zwycięskie projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną. Działania mogą być realizowane do 30 września (a w przypadku ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych aż do 31 października). Formularze zgłoszeniowe pojawią się 1 maja na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty/.

Mikrogranty skierowane są do osób o różnym doświadczeniu w prowadzeniu projektów, a koordynatorzy programu pomagają w ich realizacji na każdym etapie przygotowań. Dotyczy to również kwestii zapewnienia uczestnikom i uczestniczkom odpowiednich warunków sanitarnych.

– Przygotowujemy dla was regulaminy, zbieramy dane i pomagamy znaleźć bezpieczne miejsca do realizacji planów, dlatego możecie liczyć na nasze wsparcie oraz gwarancję współorganizacji projektu w takiej formule, która jest dla wszystkich komfortowa i bezpieczna – zapewniają koordynatorzy.

Spotkania informacyjne i warsztaty 

Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. 

Spotkania po raz kolejny odbędą się w sieci i transmitowane zostaną na facebookowym  profilu Mikrograntów. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17:30, Mikrogranty NGO zostaną omówione 28 kwietnia, a dzień później, 29 kwietnia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach młodzieżowych.  

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 4 i 5 maja, dla osób fizycznych i grup nieformalnych 5 maja, a warsztaty dla młodzieży zaplanowano na 6 maja. Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie. 

Przydatne dokumenty 

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do majowego naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek: 

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

www.strefakultury.pl/Mikrogranty | kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl 

Mikrogranty NGO 

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo | kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl 

Mikrogranty młodzieżowe

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe Kontakt:mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl