wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Uwaga stowarzyszenia i fundacje. Upływają kadencje przedłużone w pandemii
Kobieta i mężczyzna w maseczkach podczas pandemii Covid-19, w tle wrocławski Ratusz. Zdjęcie ilustracyjne Marek Księżarek
Kobieta i mężczyzna w maseczkach podczas pandemii Covid-19, w tle wrocławski Ratusz. Zdjęcie ilustracyjne

Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. odwołany został z dniem 1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym samym w najbliższym czasie zakończeniu ulegnie ustawowe przedłużenie kadencji organów władz stowarzyszeń i fundacji, o których mowa w poniższych przepisach:

  • Art. 10 ust. 1f ustawy Prawo o stowarzyszeniach - Jeżeli kadencja władz stowarzyszenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru władz stowarzyszenia na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
  • Art. 5 ust. 1c ustawy o fundacjach - Jeżeli kadencja zarządu fundacji lub jej innych organów, o których mowa w ust. 1, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru zarządu fundacji lub jej innych organów na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

W związku z powyższym organizacje, których kadencje władz upłynęły ale zostały przedłużone w oparciu o przywołane przepisy, powinny pilnie dokonać wyboru władz na nową kadencję i zgłosić to do właściwych rejestrów (KRS, ewidencja Prezydenta Wrocławia).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl