Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Projekt obejmuje prace na liniach kolejowych nr 274, 275 i 757, zlokalizowanych na terenie Wrocławia oraz Gminy Środa Śląska. Jego główne założenie, to dostosowanie infrastruktury kolejowej do rzeczywistych potrzeb. W szczególności:
- rozwiązanie problemu braku połączenia kolejowego pomiędzy stacjami Wrocław Świebodzki i Wrocław Muchobór oraz
- przebudowa stacji Środa Śląska w sposób, który umożliwi kończenie biegu pociągów na tej stacji – po przebudowie możliwy będzie wjazd i wyjazd pociągów od strony Wrocławia.
Zmiany na dworcach Wrocław Świebodzki i Wrocław Muchobór
Inwestycja obejmuje m.in. odbudowę nieczynnej stacji Wrocław Świebodzki. Docelowo z układem trzytorowym: z peronem wyspowym oraz peronem jednokrawędziowym od strony ul. Robotniczej. Dworzec zapewniłby obsługę pasażerską dwóch linii kolejowych: nr 274 i nr 757. Przed peronami stacja przechodziłaby w układ czterotorowy, w którym dwa tory należałyby do linii 274, a kolejne dwa do linii 757.
Mapy prezentujące zakres projektu (pliki w formacie PDF) znajdziecie w linkach poniżej.
- Wrocław Świebodzki - mapa 1
- Wrocław Świebodzki - mapa 2
- Wrocław Świebodzki - mapa 3
- Wrocław Świebodzki - mapa 4
- Wrocław Świebodzki - mapa 5
Na stacji Wrocław Muchobór dobudowana zostałaby z kolei krawędź peronowa.
Zmiany na stacji Środa Śląska
Układ torowy w rejonie peronów na stacji Środa Śląska ma być docelowo układem pięciotorowym z dwoma peronami wyspowymi. Zapewni obsługę pasażerską linii kolejowej nr 275. Przebudowa umożliwi kończenie biegu pociągów na tej stacji (możliwy wjazd i wyjazd pociągów od strony Wrocławia).
Mapy prezentujące zakres projektu (pliki w formacie PDF) znajdziecie w linkach poniżej.
Weź udział w konsultacjach społecznych
Multiconsult Polska Sp. z o.o. zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu pn. „Budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej. Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław”.
Zaplanowano dwa spotkania informacyjne:
- 22 maja 2024 r., godz. 17.00, Centrum Kultury Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław
- 23 maja 2024 r., godz. 17.00, Dom Kultury w Środzie Śląskiej, Plac Wolności 58, Środa Śląska
Wszystkie spotkania mają charakter otwarty, mogą więc brać w nich udział wszystkie zainteresowane osoby, bez względu na np. miejsce zamieszkania. Zaczną się o godzinie 17:00. Organizatorzy planują, że mogą potrwać około 2 godzin.
Projekt realizowany jest przez firmę Multiconsult Polska Sp. z o.o., na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Urząd Miejski Wrocławia przystąpił do niego jako partner.
Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.