wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Chcą przebudować Świebodzki. Weź udział w konsultacjach
Kliknij, aby powiększyć
Szynobus na Dworcu Świebodzkim, zdjęcie archiwalne Tomasz Hołod
Szynobus na Dworcu Świebodzkim, zdjęcie archiwalne

Trzy dworce na Dolnym Śląsku czeka przebudowa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zmodernizować dworce Wrocław Świebodzki, Wrocław Muchobór i stację Środa Śląska, a także linię kolejową. Do 26 maja 2024 mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat tego projektu w konsultacjach.

Projekt obejmuje prace na liniach kolejowych nr 274, 275 i 757, zlokalizowanych na terenie Wrocławia oraz Gminy Środa Śląska. Jego główne założenie, to dostosowanie infrastruktury kolejowej do rzeczywistych potrzeb. W szczególności:

  • rozwiązanie problemu braku połączenia kolejowego pomiędzy stacjami Wrocław Świebodzki i Wrocław Muchobór oraz
  • przebudowa stacji Środa Śląska w sposób, który umożliwi kończenie biegu pociągów na tej stacji – po przebudowie możliwy będzie wjazd i wyjazd pociągów od strony Wrocławia.

Zmiany na dworcach Wrocław Świebodzki i Wrocław Muchobór

Inwestycja obejmuje m.in. odbudowę nieczynnej stacji Wrocław Świebodzki. Docelowo z układem trzytorowym: z peronem wyspowym oraz peronem jednokrawędziowym od strony ul. Robotniczej. Dworzec zapewniłby obsługę pasażerską dwóch linii kolejowych: nr 274 i nr 757. Przed peronami stacja przechodziłaby w układ czterotorowy, w którym dwa tory należałyby do linii 274, a kolejne dwa do linii 757.

Mapy prezentujące zakres projektu (pliki w formacie PDF) znajdziecie w linkach poniżej.

Na stacji Wrocław Muchobór dobudowana zostałaby z kolei krawędź peronowa.  

Zmiany na stacji Środa Śląska

Układ torowy w rejonie peronów na stacji Środa Śląska ma być docelowo układem pięciotorowym z dwoma peronami wyspowymi. Zapewni obsługę pasażerską linii kolejowej nr 275. Przebudowa umożliwi kończenie biegu pociągów na tej stacji (możliwy wjazd i wyjazd pociągów od strony Wrocławia).

Mapy prezentujące zakres projektu (pliki w formacie PDF) znajdziecie w linkach poniżej.

Weź udział w konsultacjach społecznych

Multiconsult Polska Sp. z o.o. zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu pn. „Budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej. Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Plakat z informacją o terminach spotkań konsultacyjnych oraz kodem QR do zeskanowania materiały organizatorów
Plakat z informacją o terminach spotkań konsultacyjnych oraz kodem QR do zeskanowania

Zaplanowano dwa spotkania informacyjne:

  • 22 maja 2024 r., godz. 17.00, Centrum Kultury Nowy Pafawag, ul. Chociebuska 4-6, Wrocław
  • 23 maja 2024 r., godz. 17.00, Dom Kultury w Środzie Śląskiej, Plac Wolności 58, Środa Śląska

Wszystkie spotkania mają charakter otwarty, mogą więc brać w nich udział wszystkie zainteresowane osoby, bez względu na np. miejsce zamieszkania. Zaczną się o godzinie 17:00. Organizatorzy planują, że mogą potrwać około 2 godzin.

Do 26 maja 2024 wypowiedzieć się na ten temat można także przy pomocy internetowej ankiety, dostępnej pod tym adresem.

Projekt realizowany jest przez firmę Multiconsult Polska Sp. z o.o., na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Urząd Miejski Wrocławia przystąpił do niego jako partner.

Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl