wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Nabór projektów w Funduszu Osiedlowym od 1 marca 2022

Jeśli masz pomysł na inwestycję w swojej okolicy, zgłoś się do rady osiedla. 1 marca rozpoczyna się nabór projektów do tegorocznej edycji Funduszu Osiedlowego (FO). Projekty do realizacji wybiorą samorządy osiedlowe, ale zanim to zrobią, przeprowadzą konsultacje z mieszkańcami.

Na czym polega Fundusz Osiedlowy?

W skrócie każde osiedle w ramach miejskiego budżetu ma określoną kwotę do wydania na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców. Dzięki temu można zrealizować takie inwestycje jak remont chodnika albo podwórka, plac zabaw, doświetlenie przejścia dla pieszych czy urządzenie zielonego skweru.

Inaczej niż w przypadku WBO, nie trzeba rywalizować o pieniądze w głosowaniu. Każde z 48 wrocławskich osiedli w ramach FO ma zagwarantowaną dla siebie kwotę. Jej wysokość zależy od powierzchni osiedla oraz liczby mieszkań. Obliczana jest za pomocą algorytmu, który znajdziecie na stronie FO

Zachęcam, zgłaszajcie się Państwo z pomysłami do swoich rad osiedli. Wprowadzajcie te pomysły w debatę publiczną i osiedlową. Wprawdzie projekty zgłasza rada osiedla, ale najpierw musi ona przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Łączna pula środków w edycji 2022-2023 wynosi 40 mln złotych. Nabór projektów do FO będzie trwał do 30 września 2022.

Informacje o konsultacjach ogłaszanych przez rady osiedli znajdziecie na tej stronie

Jakimi środkami będą dysponować osiedla?

Kwoty, jakimi dysponują osiedla, zmieniły się w porównaniu do poprzedniej edycji Funduszu. Są większe lub mniejsze o kilka do kilkudziesięciu tysięcy. Wynika to stąd, że w ciągu ostatnich 2 lat zmieniła się liczba mieszkań na osiedlach, ujęta w algorytmie Funduszu. Dane na temat ich liczby pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego i obrazują stan na koniec roku 2020.

Najbardziej wzrosły budżety osiedli takich jak Jagodno, Kleczków, Leśnica, Nadodrze, Strachocin-Swojczyce-Wojnów i Tarnogaj. To tutaj przyrost liczby mieszkań okazał się największy. W przypadku każdego z wymienionych osiedli przełożyło się to na wzrost środków z Funduszu Osiedlowego o ponad 50 tysięcy złotych.

Tabelę z kwotami Funduszu Osiedlowego 2022-2023 znajdziecie tutaj

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl