wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikołajki w Zajezdni Popowice. Będzie okazja przejechać się... autobusową przyczepą

Zwiedzanie zabytkowej zajezdni, wykłady czy przejażdżki unikatowym autobusem z przyczepą. Te i inne atrakcje czekają na zwiedzających w sobotę 3 grudnia w zajezdni przy ulicy Legnickiej 65. Na Mikołajki z zabytkowymi tramwajami i autobusami, zaprasza Klub Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM).

Jedyna okazja, żeby przejechać się autobusową przyczepą

Niecodzienną atrakcją będzie możliwość przejechania się autobusem… z przyczepą. W ruchu ulicznym byłoby to niedozwolone, ponieważ nie można wozić ludzi w przyczepie. Zajezdnia nie jest jednak drogą publiczną, a zabytkowy Jelcz 080 z przyczepą zrobi rundkę pomiędzy jej zabudowaniami.

Zarówno autobus jak i przyczepa pochodzą z 1980 roku. W całym kraju zachowała się do dzisiejszych czasów tylko jedna taka przyczepa autobusowa, to absolutny unikat. Przejażdżki organizowane będą od godz. 11.15 do 14.30.

Mikołajki w Zajezdni Popowice – co w programie?

Na głodnych wiedzy i pasjonatów czekają trzy wykłady, poświęcone zabytkowym pojazdom, a na najmłodszych – słodycze. Ponieważ aura nie sprzyja – wszystkie wykłady odbędą się na pokładzie ogrzewanego tramwaju Konstal 102Na. W planie również pokaz jeżdżącego tramwaju Linke-Hofmann Standard #1192 (godz. 11.00) oraz zwiedzanie z przewodnikiem Zajezdni Popowice (11.20, 12.20, 13.20, 14.20).

Wykłady na pokładzie zabytkowego tramwaju

  • 11.30 - wykład Tomasza Szymczyszyna o nadwoziach Jelcz PR na różnych podwoziach (czyli o autobusach Jelcz PR110U, 080, 081, M11, L11, P-080 i PR110R),
  • 12.30 - wykład Tomasza Sielickiego i Krzysztofa Kołodziejczyka o pojazdach gospodarczych i technicznych, które były użytkowane przez przewoźników obsługujących komunikację zbiorową we Wrocławiu,
  • 13.30 - wykład Krzysztofa Kołodziejczyka o potencjale zabytków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i marce WRO-TA, która obejmuje turystyczne wykorzystanie tego potencjału.

Bezpośrednim impulsem do organizacji wydarzenia jest trwający remont zabytkowego wagonu-opryskiwacza o numerze G-061, który pierwotnie pełnił funkcję szlifierki torowej. To najstarszy z serii trzech zachowanych do dziś wrocławskich wagonów-szlifierek.

Wydarzenie „Mikołajki na Zajezdni Popowice” jest wspierane przez Gminę Wrocław. Jest to kolejny z cyklu eventów, które mają przybliżyć wrocławianom i turystom samą zajezdnię, ale przede wszystkim stacjonujące tam zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl