wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Mapy Sąsiedzkie z Wrocławia dostępne online

Maciej Wołodko,
Sąsiedzka Mapa Osiedli obejmuje cały obszar rewitalizacji we Wrocławiu, łącznie osiem osiedli Wrocław Rozmawia
Sąsiedzka Mapa Osiedli obejmuje cały obszar rewitalizacji we Wrocławiu, łącznie osiem osiedli

Odkryjcie miejsca, których nie sposób znaleźć w tradycyjnych przewodnikach po Wrocławiu. Sąsiedzkie Mapy Osiedli to historie i wspomnienia mieszkańców. Zebrano je na ośmiu osiedlach objętych obszarem rewitalizacji. Teraz Mapy Sąsiedzkie dostępne są także online – z możliwością odsłuchania osiedlowych historii.

Włącz mapę, włóż słuchawki i odkryj Wrocław

Czy znamy wrocławskie osiedla tak, jak znają je ich mieszkańcy? Poza własną okolicą z pewnością nie – w końcu każdy z nas zna najlepiej ciekawe zakamarki ze swojego sąsiedztwa.

Mapy Sąsiedzkie odkrywają przed nami przestrzenie, przechowywane w pamięci. Takie jak choćby dawne kino „Sygnał” na Brochowie.

Wspomina pani Irena z Brochowa:

- Przechowywano tu zwiniętą Panoramę Racławicką. Była to tajemnica, aż do dnia, gdy została wyniesiona, a następnie przewieziona celem konserwacji. Myślę, że musiała cały czas znajdować się gdzieś na widoku - na sali, ponieważ w kinie nie było piwnicy, aby ją dokładnie ukryć.

Kino „Sygnał” znajdowało się przy ulicy Chińskiej 4a. Zaglądając na podwórko, do dziś zobaczyć możemy dawny łącznik pomiędzy budynkami, w którym znajdowała się kiedyś kabina projekcyjna.

Zaglądając do Mapy Sąsiedzkiej Księża, trafimy m.in. na mało znany, Most Kilometrowy. To najdłuższa w Polsce kładka pieszo-rowerowa. Prowadzi nad terenami wodonośnymi, do stacji uzdatniania wody Mokry Dwór. Ma kilometr długości, a co 100 metrów zaznaczona jest odległość. Most upodobali sobie biegacze, bo dokładnie wiadomo, jaki odcinek się przebiegło. Wiosną, jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, możemy usłyszeć tam śpiew bażantów.   

Trochę dalej na północ znajduje się Przepompownia Świątniki.

- Przepompownia Świątniki to zachwycający przykład architektury przemysłowej. Miejsce o bardzo bogatej historii, które otoczone jest zachwycającą przyrodą – mówi pan Franciszek z Księża.

- Jan Klata reżyserował tu spektakl „Ziemia obiecana”. Odbywało się tu również kilka pierwszych premierowych pokazów – dodaje pan Jakub.

Na Sąsiedzkich Mapach znajdziecie też opowieści odsyłające do znacznie mniej odległych w czasie wydarzeń. Na mapie Placu Grunwaldzkiego pan Sebastian zaznacza Radio Luz i kręcony parę lat temu teledysk Zdechłego Osy.

W ciągu ostatnich kilku lat - myślę, że największą gwiazdą wrocławskiego podziemia, której twórczość mieści się gdzieś na przecięciu punk rocka oraz hip-hopu jest wykonawca kryjący się po pseudonimem Zdechłego Osy. I Zdechły Osa też z Grunwaldem łączy się w pewien sposób, ponieważ wideoklip do jego przeboju pt. "Zakochałem się w Twojej matce" był kręcony na Placu Grunwaldzkim. Konkretnie na zapleczu Biedronki - przy Sedesowcach
opowiada pan Sebastian

Gdzie znaleźć wrocławskie Mapy Sąsiedzkie?

Papierowe przewodniki po ośmiu wrocławskich osiedlach wchodzących w skład obszaru rewitalizacji, czyli Sąsiedzkie Mapy Brochowa, Kleczkowa, Księża, Nadodrza, Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Przedmieścia Świdnickiego oraz Przedmieścia Oławskiego, premierę miały w drugiej połowie listopada. Mapy dostępne są w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Linki do pobrania map w formie PDF, jak i listę punktów, w których dostać można drukowaną kolekcję – można znaleźć TUTAJ.

Od 21 kwietnia szlakiem sąsiedzkich historii będzie mógł udać się każdy – niezależnie od tego, czy w ręku ma papierową mapę czy po prostu swój telefon.

Wszystko dzięki dostępnej online na stronie Wrocław Rozmawia interaktywnej mapie. Dzięki niej możecie zapoznać się z historią osiedli, przejrzeć galerię zdjęć obrazujących lokalne miejsca-symbole, odsłuchać opowieści mieszkańców na ich temat, a także pobrać przewodniki w formacie PDF. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Skąd inicjatywa i jak powstawały mapy?

W lipcu 2021 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę inicjującą prace nad sporządzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), czyli dokumentu strategicznego zawierającego informacje m.in. na temat planowanych działań odnowy. Powstawanie GPR polega m.in. na realizowaniu działań diagnozujących problemy, ale także szanse i potencjały obszaru rewitalizacji. Proces ten odbywa się przy aktywnym udziale mieszkańców, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenach objętych rewitalizacją.

Wstępem do niego był wspólny projekt Wydziału Partycypacji Społecznej i Strefy Kultury Wrocław zatytułowany „Odkrywamy potencjały obszaru rewitalizacji, Wstęp do Gminnego Programu Rewitalizacji”, składający się z trzech elementów: tworzenia map sąsiedzkich, animacyjnego mapowania szans i potencjałów miejsc na osiedlach oraz zbierania informacji o bieżącej i planowanej działalności od osiedlowych liderów. Od lipca do września 2021 roku w ramach tych działań trwała akcja „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”.

W 2021 zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki obszaru rewitalizacji do współtworzenia razem z nami specjalnych przewodników po przestrzeniach, które znają najlepiej. Na przestrzeni kilku miesięcy zebraliśmy rozmaite historie o najciekawszych czy najbardziej osobliwych miejscach. Jednak co, co dla nas najważniejsze, udało nam się zebrać także lokalne legendy i wspomnienia, które tworzą niepowtarzalny klimat naszego miasta
tłumaczą koordynatorzy projektu

Do tworzenia map sąsiedzkich – zbierania wspomnień i historii – włączyły się nie tylko kulturalne i społeczne instytucje czy organizacje pozarządowe, lecz także osiedlowe punkty. Byli to zarówno operatorzy Centrów Aktywności Lokalnej, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, miejsca związane z kulturą i animacją, ale także lokalne kawiarenki czy osiedlowi przedsiębiorcy.

Każda osoba mogła podzielić się tym, co uważa za wyjątkowe na swoim osiedlu na trzy sposoby: przez stronę internetową Strefy Kultury Wrocław, dzięki organizowanym akcjom z mapami i ankietami, a także po prostu rozmawiając z animatorkami, które w trakcie wakacji pojawiały się na spacerach, piknikach i spotkaniach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl