wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Jakie trasy tramwaju wodnego?

tramwaj wodny, grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
tramwaj wodny, grafika ilustracyjna

Konsultacje planu funkcjonowania tramwaju wodnego na Wrocławskim Węźle Wodnym

Tramwajem wodnym poruszano się po Breslau jeszcze przed II wojną światową, a także tuż po niej, w polskim już Wrocławiu. Czy uzupełnienie komunikacji miasta, gdzie jest tak wiele rzek i tak wiele mostów, o tramwaj wodny, jest możliwe?

Dziś rozważa się przywrócenie tramwaju na Odrze, szczególnie, że miałby to być transport zeroemisyjny. Tramwaj miałby wspomagać komunikację publiczną i stanowić połączenie kilkunastu jednostek samorządu terytorialnego na Dolnym Śląsku, po obu stronach Odry.

Do ZOO czy do kina

Wstępnie opracowano lokalizację przystanków; myśli się o minimum 3 kursach dziennie na trasach wynoszących łącznie 116 km. Na obszarze tym mieszka około 300 tysięcy osób. Funkcjonowanie  tramwaju pomoże poprawić dostępność do usług ponadlokalnych (np. ZOO, opera, teatry, kina). Warunkiem realizacji zadania jest pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Tramwaj będzie wspierał komunikację miejską i pomagał mieszkańcom i mieszkankom poruszać się poza głównymi drogami w mieście.

Jak będą przebiegać konsultacje?

W ramach konsultacji 30 listopada (wtorek) odbędzie się e-spotkanie konsultacyjne dla wszystkich mieszkańców. Dwa dni po nim, 2 grudnia (czwartek), na spotkanie konsultacyjne  zaprosimy armatorów białej floty Wrocławskiego Węzła Wodnego. Zaplanowaliśmy także naradę konsultacyjną, która odbędzie się online we wtorek, 7 grudnia 2021 r. Ponadto przez cały okres trwania konsultacji, do 19 grudnia, będzie można wypełnić e-formularz z mapą.  

Twoja opinia będzie miała wpływ na trasy tramwaju wodnego. Konsultacje trwają do 19 grudnia 2021 r.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Oś czasu

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje

  E-spotkanie konsultacyjne

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje

  Spotkanie dla armatorów Białej Floty

  Zaproszenia zostaną rozesłane do zainteresowanych.
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje

  Narada konsultacyjna online

  Zapisy do 6 grudnia 2021 r. Ze względów epidemiologicznych, spotkanie odbędzie się zdalnie. Zapisane osoby otrzymają potwierdzenie z linkiem do ZOOM.
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje

  E-formularz z mapą

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje

  Raport z konsultacji społecznych

Reklama