Jakie trasy tramwaju wodnego?

Jakie trasy tramwaju wodnego?

rys. FEPS

Konsultacje planu funkcjonowania tramwaju wodnego na Wrocławskim Węźle Wodnym

Dziś o 17.30 rozmawiamy o pomyśle wprowadzenia tramwaju wodnego we Wrocławiu. Konkretnie o jego trasach i lokalizacji przystanków. Częstotliwości kursów i taryfie biletowej. Poniżej znajdziecie podgląd spotkania. Możecie do niego aktywnie dołączyć, zadać pytania, uzyskać odpowiedzi, przedstawić swoje opinie. Jak? Zapraszamy na platformę konsultacyjną Clickmeeting.

Tramwajem wodnym poruszano się po Breslau jeszcze przed II wojną światową, a także tuż po niej, w polskim już Wrocławiu. Czy uzupełnienie komunikacji miasta, gdzie jest tak wiele rzek i tak wiele mostów, o tramwaj wodny, jest możliwe?

Dziś rozważa się przywrócenie tramwaju na Odrze, szczególnie, że miałby to być transport zeroemisyjny. Tramwaj miałby wspomagać komunikację publiczną i stanowić połączenie kilkunastu jednostek samorządu terytorialnego na Dolnym Śląsku, po obu stronach Odry.

Do ZOO czy do kina

Wstępnie opracowano lokalizację przystanków; myśli się o minimum 3 kursach dziennie na trasach wynoszących łącznie 116 km. Na obszarze tym mieszka około 300 tysięcy osób. Funkcjonowanie  tramwaju pomoże poprawić dostępność do usług ponadlokalnych (np. ZOO, opera, teatry, kina). Warunkiem realizacji zadania jest pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Tramwaj będzie wspierał komunikację miejską i pomagał mieszkańcom i mieszkankom poruszać się poza głównymi drogami w mieście.

Jak będą przebiegać konsultacje?

W ramach konsultacji 30 listopada (wtorek) odbędzie się e-spotkanie konsultacyjne dla wszystkich mieszkańców. Dwa dni po nim, 2 grudnia (czwartek), na spotkanie konsultacyjne  zaprosimy armatorów białej floty Wrocławskiego Węzła Wodnego. Zaplanowaliśmy także naradę konsultacyjną, która odbędzie się we wtorek, 7 grudnia 2021 r. w Odra Centrum. Ponadto przez cały okres trwania konsultacji, do 19 grudnia, będzie można wypełnić e-formularz z mapą.  

Twoja opinia będzie miała wpływ na trasy tramwaju wodnego. Konsultacje trwają do 19 grudnia 2021 r.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Więcej aktualności