Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?

Jak zazielenić ulicę Żeromskiego?

Konsultacje społeczne na temat urządzenia zieleni na ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej

Ulica Żeromskiego dzisiaj

Ulica ta, położona na osiedlu Ołbin, ciągnie się od ul. Jedności Narodowej na północy do ul. Prusa na południu, przecinając Daszyńskiego, Nowowiejską, Kluczborską, Oleśnicką. Jest na tyle szeroka i leży w tak atrakcyjnym miejscu, że z powodzeniem mogłaby stać się śródmiejską aleją, szczególnie że stoją tu głównie kamienice z przełomu XIX i XX w. Niestety, tylko nieliczne z nich przeszły w ostatnich latach remont. Modernizacji wymaga również sama droga – zwłaszcza chodniki, na których parkują samochody, są w złym stanie technicznym. To utrudnia przechodzenie przez jezdnię, szczególnie najsłabszym: seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy też rodzicom dzieci w wózkach. Do tego intensywny ruch pojazdów (Żeromskiego często traktowana jest przez kierowców jako droga tranzytowa), nieporządek w sposobie przemieszczania się oraz zwiększony poziom hałasu i zanieczyszczeń...

Ulica Żeromskiego w przyszłości?

Modernizacja tej ulicy to zadanie, o które kilkukrotnie wnioskowano w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Warto wspomnieć m.in. projekty z 2018 r.: „Spokojny Ołbin – uspokojenie ruchu na ul. Żeromskiego” czy „Żeromskiego dla ludzi, chodniki dla pieszych”. W bieżącym roku do WBO złożono wniosek pn. „Zieleń i Sport we Wrocławiu – Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów – parki, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście”, którego efektem mają być różne formy zieleni na ulicy, modernizacja i ochrona chodników oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych. Potrzeba odnowienia ulicy była również zgłaszana radnym osiedlowym, m.in. podczas konsultacji projektów przeprowadzonych w ramach Funduszu Osiedlowego w 2019 r. 

Ostatecznie na wniosek Klubu Radnych Rady Miejskiej Wrocławia Nowoczesna pod przewodnictwem Piotra Uhle zadanie pn. „Opracowanie koncepcji i konsultacje społeczne nowej zielonej ulicy Żeromskiego” zostało wpisane do budżetu Wrocławia na ten rok. 

Proponujemy, aby modernizacja ulicy na odcinku od ul. Nowowiejskiej do ul. Jedności Narodowej uwzględniała wprowadzenie elementów infrastruktury zielono-niebieskiej (tzn. dotyczącej zieleni i gospodarowania wodą opadową) oraz wymianę nawierzchni ciągów pieszych i uporządkowanie parkowania. Tym samym byłaby to kontynuacja idei projektu Grow Green, w ramach którego w podwórkach na Ołbinie powstało siedem parków kieszonkowych oraz zazieleniono ulicę Daszyńskiego. 

Jest szansa, że po ulicy będzie można się swobodnie przemieszczać, nie wpadając co krok na zaparkowane auto. Mieszkańcy Ołbina mają też możliwość zyskać zieleń w sąsiedztwie domów. Działanie to przyczyni się do obniżenia temperatury, poprawy jakości powietrza i wykorzystania wód opadowych. Dodatkowo każdy z nas wie, jak miło w upalny dzień schronić się w chłodzie natury. Nie tylko to – bezpośredni dostęp do zieleni to jedna z najważniejszych cech miast przyszłości: ma być ona równoprawnym, a czasem nawet dominującym, elementem struktury przestrzennej miasta.

Opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy koordynuje Wydział Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Partnerami konsultacji są: Stowarzyszenie Żółty Parasol oraz Rada Osiedla Ołbin.

Weź udział w e-spotkaniu i wyraź opinię przez formularz elektroniczny! Jeśli masz ochotę porozmawiać na żywo, odwiedź punkt konsultacyjny! Twoja opinia będzie miała wpływ na modernizację ul. Żeromskiego oraz zazielenienie jej. Konsultacje trwają do 26 lipca 2020 r. (niedziela).

Autorką zdjęć opublikowanych w galerii jest Anna Cwynar.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Więcej aktualności