wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 33°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

14 kwietnia Dzień Ludzi Bezdomnych. Specjalne wydarzenia

Maciej Wołodko,
Dzień Ludzi Bezdomnych -  spektakl "PustoStan" i debata w Centrum na Przedmieściu. Zdjęcie ilustracyjne mat. pras. Centrum na Przedmieściu
Dzień Ludzi Bezdomnych - spektakl "PustoStan" i debata w Centrum na Przedmieściu. Zdjęcie ilustracyjne

Według oficjalnych statystyk, jest ich w Polsce co najmniej 30 tysięcy. W rzeczywistości problem bezdomności dotyka dziś znacznie większej liczby osób, a 14 marca obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych – nieformalne święto zainicjowane przez Marka Kotańskiego, twórcy stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot.

–  (…) Kryzys bezdomności może przytrafić się każdemu – niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu. Stracić dom może każdy i każdemu może się zdarzyć, że nie będzie miał gdzie wrócić – pisała w kwietniu ubiegłego roku Agnieszka Jędrzejczyk z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

To było jeszcze, zanim granicę Polski przekroczyło 2,6 miliona osób z ogarniętej wojną Ukrainy.

Znamienne, że od marca 2022 roku, uchodźcom pomagają również bezdomni mieszkańcy Wrocławia. W Hali Orbita zamienionej na noclegownię dla uchodźców, dzień i noc pracowało dwudziestu wolontariuszy z noclegowni dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Małachowskiego. Bezdomni wrocławianie pomagają też w noclegowniach na Grochowej i Gwarnej.

W tegoroczne obchody Dnia Ludzi Bezdomnych włączyło się Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego 39a

To okazja by porozmawiać, zobaczyć i usłyszeć jak jest naprawdę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 spektaklem „PustoStan” w wykonaniu Teatru Układ Formalny. Bilety po 20 i 30 złotych zamówić można online.

O godz. 19.00 odbędzie się otwarta dla wszystkich debata z udziałem Andrzeja Ptaka - założyciela Fundacji Homo Sacer i twórcy projektu MiserArt.

„MiserArt – strefa kreatywnej w labiryncie wykluczenia" – to przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. Od ponad 30 lat pracuje we Wrocławiu z osobami w kryzysie bezdomności.

Zespół MiserArt w 2020 roku otrzymał nagrodę 30 Kreatywnych Wrocławia.

Dzień Ludzi Bezdomnych, spektakl Pustostan i debata

Sala Formalna - Centrum na Przedmieściu ul. Gen. Prądzyńskiego I. 39a Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl