wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski fundusz spełni american dream polskich startupów. Rusza program akceleracyjny
Zarząd Unfold.vc Unfold.vc
Zarząd Unfold.vc

Wywodzący się z Wrocławia fundusz Unfold.vc i nowojorski akcelerator WEVE pomogą startupom z Polski i regionu CEE, rozwinąć się oraz komercjalizować własne rozwiązania w USA. Będzie to możliwe dzięki programowi akceleracyjnemu, który przygotuje je do wejścia na rynek amerykański. Rozpoczęło się już przyjmowanie zgłoszeń.

Reklama

Fundusz Unfold.vc we współpracy z nowojorskim WEVE Acceleration poszukuje spółek w fazie early-stage z regionu CEE (Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Węgry), w tym z Polski, do programu akceleracyjnego, który ułatwi im wejście na rynek USA.

Hybrydowy, dziesięciotygodniowy projekt obejmie warsztaty z mentorami, a także spotkania z przedsiębiorcami, inwestorami, przedstawicielami topowych korporacji i startupów w Stanach Zjednoczonych, które już odniosły międzynarodowy sukces.

Odbędą się również sesje mentoringowe 1:1, eksperckie warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne, a także spotkania z inwestorami oraz startupami. Zwieńczeniem projektu będzie Demo Day w Nowym Jorku.

Szansa dla firm planujących rozwój w USA

Wrocławski venture capital planuje zainwestować w wybrane jeden lub dwa startupy do 220 tys. USD i tym samym zakwalifikuje je do akceleracji. Powinny to być firmy, którym zależy na rozwoju oraz komercjalizacji rozwiązania w USA lub już budujące tam biznes i poszukujące finansowania. Środki od Unfold.vc zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów akceleracji, które mogą wynieść ok. 25 tys. USD.

Rozpoczęło się już przyjmowanie zgłoszeń, które potrwa do 23 września 2023 r.  Preferowany profil kandydatów to firmy w fazie early-stage oferujące usługi SaaS w modelu B2B z różnych branż, m.in. edtech, fintech, healthtech, foodtech, traveltech, propertytech, insurtech, fashiontech, retail czy media. Spółki te powinny mieć min. MVP, pierwszą trakcje, a także świadomość swojego rynku. Warunkiem są ponadto roczne przychody na poziomie min. 100 tys. – 3 mln USD.

Sukces w Europie nie gwarantuje powodzenia za oceanem

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych Unfold.vc wspiera kapitałowo 20 spółek technologicznych, w tym m.in. Brand24, Infermedikę, Intelliseq czy amerykański Wally Health. Natomiast przez akcelerację WEVE przeszedł m.in. francuski Nfinite tworzący rozwiązania 3D wizualizujące produkty dla e-commerce. To m.in. dzięki udziałowi w programie, startup pozyskał ponad 120 mln USD finansowania.

Wybór WEVE jako partnera w akceleracji nie jest przypadkowy. To sieć kilkuset wykwalifikowanych ekspertów branżowych i mentorów. Efektem naszej współpracy jest międzynarodowa szansa m.in. dla polskich spółek technologicznych z realnym potencjałem ekspansji w kraju oferującym ambitnym founderom ogromne możliwości rozwoju. Pamiętajmy jednak, że często technologia, która odniosła sukces na rynku europejskim, nie od razu znajdzie swoje miejsce za oceanem. Spółki te trafiają na bariery wynikające z nieznajomości kultury czy praktyki biznesowej i inwestycyjnej, co obniża ich szanse na rynku USA. My chcemy wesprzeć je w efektywnej ekspansji.
Magda Surowiec, partnerka zarządzająca w Unfold.vc.

Celem funduszu VC jest zgromadzenie najlepszych spółek z regionu, a dzięki rozbudowanej sieci międzynarodowych ekspertów, przygotowanie ich do rozwoju działalności i pozyskiwania inwestycji w USA. W program zaangażowane będą osoby stojące za takimi gigantami jak Amazon, Slack, JP Morgan, IBM czy Nokia.

Rynek amerykański od dawna jest głównym miejscem docelowym europejskich firm, chcących rozszerzyć zasięg swojej działalności. Jesteśmy przekonani, że jego głębsze zrozumienie, a przede wszystkim obecność na miejscu, może znacznie uprościć tę drogę. Z WEVE Acceleration jesteśmy gotowi urzeczywistnić ambicje polskich spółek.
Rafał Sobczak, partner zarządzający w Unfold.vc.

Trampolina do sukcesu

Program finansowany przez wrocławski fundusz VC ma zapewnić founderom strategiczne wsparcie w ekspansji na rynek amerykański m.in. w zakresie rozwoju i personalizacji produktu, pozyskiwania funduszy w USA, sprzedaży, budowania międzynarodowego zespołu, kwestii prawnych czy działań operacyjnych.

Akceleracja obejmie konsultacje z międzynarodowymi ekspertami, doświadczonymi przedsiębiorcami i inwestorami. Każdy startup prowadzony będzie przez wiodącego, dopasowanego ekspertyzą i doświadczeniem mentora. Hybrydowy model dziesięciotygodniowej akceleracji zakłada trzy etapy: Set up, Build, Execute.

Dwie pierwsze części obejmą osiem tygodni wirtualnych warsztatów, skoncentrowanych wokół uwarunkowań prowadzenia biznesu w USA. Liderzy spółek pracować będą nad udoskonalaniem strategii globalnej ekspansji i adaptacji na nowym rynku. Ostatnie dwa tygodnie spędzą w Nowym Jorku. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Demo Day, czyli prezentacja spółki przed potencjalnymi inwestorami, klientami i liderami biznesu ze Stanów.

Obserwujemy, że z odpowiednim wsparciem, międzynarodowe startupy są w stanie przenieść swój biznes do USA i stąd efektywniej go skalować, w porównaniu do podmiotów skupiających się wyłącznie na rynkach europejskich. Nowojorski ekosystem startupowy wyceniany jest na 71 mld USD, co czyni ten region liderem pod względem jakości i dostępności finansowania. To trampolina do sukcesu młodych, perspektywicznych spółek. Oferujemy wsparcie, które pomoże im zaistnieć również lokalnie, nawiązując niezbędne kontakty.
Frances Simovitz, CEO w WEVE Acceleration

Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 23 września. Start akceleracji planowany jest na październik, po trzyetapowym procesie rekrutacji oceniającej gotowość firm do wejścia na rynek amerykański. Obejmie ona rozmowy zdalne z organizatorami i ekspertami branżowymi.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie funduszu Unfold.vc.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl