wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław i inPost współpracują już dwa lata
Udział inPost w wydarzeniach organizowanych dla mieszkańców Wrocławia. InPost
Udział inPost w wydarzeniach organizowanych dla mieszkańców Wrocławia.

Miasto Wrocław i firma InPost od dwóch lat intensywnie współpracują. Wspólnie z samorządem wybierane są najlepsze lokalizacje pod maszyny Paczkomat oraz wspierane są zielone projekty, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, a wrocławscy studenci mają szansę na rozwój swoich talentów.

Reklama

Porozumienie o współpracy Wrocławia z firmą InPost zostało podpisane w listopadzie 2021 roku. Od tego czasu Stolica Dolnego Śląska współpracuje z firmą na wielu płaszczyznach. Dzięki temu, przez dwa lata udało się zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć, a wypracowane standardy służą obecnie jako wzór dla wspólnych działań z innymi samorządami w kraju.

Żeby we Wrocławiu był dobry klimat

Od czasu zawarcia porozumienia, InPost wdrażał we Wrocławiu m.in. program „InPost Green City”, który wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą smart city m.in. poprzez rozwój optymalnej i ekologicznej sieci urządzeń Paczkomat oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Program „InPost Green City” jest częścią długofalowej strategii firmy, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych. 

W pierwszej kolejności InPost zadbał o poprawę jakości powietrza dzięki wymianie floty samochodowej w stolicy Dolnego Śląska na pojazdy elektryczne. Firmowa zeroemisyjna flota liczy już ponad tysiąc aut elektrycznych.

W planach znalazły się także nowoczesne usługi dla mieszkańców, jak ładowarki do aut zasilanych prądem usytuowane w bliskiej okoliczności maszyny Paczkomat oraz nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze. 

Wspólne działania edukacyjne

W ramach działań edukacyjnych programu „InPost Green City”, firma wzięła udział w wydarzeniu „Sobota z Zielonym Wrocławiem”. Podczas tego największego ekologicznego przedsięwzięcia we Wrocławiu, firma InPost zorganizowała swoją własną EduStrefę “W drodze do Green City”, którą odwiedziło blisko 1,5 tys. osób. Edukatorzy strefy pokazywali, jak każdy, małymi krokami i zmianą codziennych nawyków, może zadbać o lepsze jutro dla siebie i swojego miasta.

W przestrzeni InPost znaleźć można było odpowiedzi m.in. na to, czym jest ślad węglowy, która forma transportu jest najbardziej ekologiczna oraz dlaczego zieleń w miastach jest tak istotna. Strefa zyskała uznanie wśród mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, którzy uznali ją za drugie najbardziej atrakcyjne stoisko.

Zazieleni się, urośnie kilka drzew…

W ramach współpracy z Wrocławiem zrealizowano zielone projekty, na które InPost przeznaczył pół miliona złotych. Środki te zostały przeznaczone na nasadzenia m.in. pnącza na różnego rodzaju słupy, przystanki, ogrodzenia, ale także drzewa i krzewy.

Wiele urządzeń Paczkomat zostało zazielenionych rozchodnikiem. Stworzono także ogrody wertykalne, sadząc bluszcz przy ścianach maszyn.

InPost zamontował również dodatkowe czujniki jakości powietrza, które przekazują dane do miejskiego systemu. We współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko w mieście stanęły także pojemniki na elektrośmieci, aby łatwiej i we właściwy sposób można było się ich pozbywać.

Z myślą o młodych talentach

W ramach współpracy, InPost ufundował także stypendia dla studentów, którzy rozwijają projekty zmierzające do poprawy jakości życia w mieście, związane z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem. Otrzymają je autorzy prac licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich związanych z tą tematyką.

Student może otrzymać stypendium również na realizację projektu, który nie jest związany z jego pracą dyplomową.

Wspólnie o gospodarce

InPost, wspólnie z miastem Wrocław, wystąpił podczas ubiegłorocznego XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas panelu “Digital co-creation jako model budowania elastycznej strategii miejskiej”, na przykładzie Wrocławia, przedstawiciele samorządu, środowiska naukowego oraz biznesu mówili o istocie współpracy sektora publicznego z prywatnym przy tworzeniu rozwiązań Smart City.

Mowa była również o projektowaniu zintegrowanej, kompletnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej oraz o kwestii edukacji ekologicznej mieszkańców. O ekologicznej transformacji miast, na przykładzie inicjatyw i realnych działań firmy realizowanych w ramach projektu InPost Green City, opowiadała wówczas Marta Zalewska, dyrektorka ds. Relacji Partnerskich i Programu InPost Green City.

Firma była również partnerem jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w stolicy Dolnego Śląska – Made in Wrocław. To unikalne wydarzenie biznesowe, skoncentrowane na technologii i innowacjach, co roku przyciąga do Wrocławia czołowych ekspertów, liderów branży i pasjonatów technologicznych. InPost ufundował wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł dla jednej z najlepszych i najbardziej innowacyjnych firm podczas konkursu dla startupów, który był częścią tego przedsięwzięcia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl