wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Będą środki unijne na transformację terenów górniczych. Otrzyma je również region wałbrzyski
Komisja Europejska przyznała środki na sprawiedliwą transformację regionów górniczych. Pixabay
Komisja Europejska przyznała środki na sprawiedliwą transformację regionów górniczych.

Komisja Europejska zaakceptowała fundusze unijne na transformację terenów górniczych. Otrzyma je również Polska. Dzięki temu na Dolny Śląsk trafi 581 mln euro. To druga co do wielkości kwota dla polskiego regonu węglowego. Pieniądze te pomogą wesprzeć rozwój subregionu wałbrzyskiego.

Reklama

Komisja Europejska zatwierdziła pięć polskich planów finansowych. Około 3,85 mld euro zostanie przeznaczonych na sprawiedliwą transformację regionów górniczych.

Potrzebna transformacja z epoki węgla

Środki przeznaczone dla Dolnego Śląska są drugą co do wielkości kwotą wsparcia przyznaną polskim regionom węglowym, zaraz po Województwie Śląskim. Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach, mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej. W jego ramach będą dostępne pieniądze przeznaczone na rozwój subregionu wałbrzyskiego.

Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami. Wspólna praca pozwoli nam zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych oraz średnich.
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej

11 mld zł środków unijnych dla Dolnego Śląska

Wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji na Dolny Śląsk trafi blisko 11 mld złotych. Środki te zostaną wykorzystane na zrównoważony rozwój całego regionu. Zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje podnoszące jakość życia, w infrastrukturę, kapitał ludzki oraz z zakresu ochrony środowiska i klimatu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl