wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

fot. ilustracyjne

Około 5,6 mkw. mieszkania  - tyle może kupić sobie mieszkaniec Wrocławia za swoje średnie roczne wynagrodzenie. To prawie o metr kwadratowy więcej niż jeszcze pięć lat temu. O dwa lata krócej niż w 2010 roku pracuje też na mieszkanie.

Reklama

W 2010 roku statystyczny mieszkaniec Wrocławia mógł sobie pozwolić na 4,84 mkw. mieszkania rocznie. W 2015 roku jest to już 5,6 mkw. Pięć lat temu na zakup lokalu o powierzchni 70 mkw. (średni metraż we Wrocławiu) musiał wydać 174 średnie pensje, które otrzymywałby przez ponad 14 lat. W 2015 roku na taki metraż trzeba poświęcić 150 wypłat, czyli ponad 12 lat pracy.

Spragnieni przestrzeni

Przez lata polepszyły się też warunki mieszkaniowe. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego wrocławianie dysponują większą powierzchnią lokali. Pięć lat temu średnie wrocławskie mieszkanie miało 60,2 mkw., dzisiaj ma już 70,5 mkw. Poprawił się również metraż w przeliczeniu na jedną osobę o prawie 10 mkw - wzrost z 23,0 mkw. do 32,9 mkw.

- Popularność dużych lokali rośnie - mówi Ewa Piechota,  marketing manager  Nowej Papierni. - Przy tym coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na wielkość mieszkania, ale też jego wysokość i układ pomieszczeń, który może być otwarty i optycznie powiększać przestrzeń.  W Polakach zwiększa się potrzeba „oddechu” i takie wymagania stawiają przed deweloperami.

Zdaniem eksperta zwiększające się powierzchnie mieszkaniowe to krok w kierunku zachodnich trendów. Potwierdzają to dane Komisji Europejskiej. W największych mieszkaniach w Unii Europejskiej żyją Duńczycy i Austriacy. W obu państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw.

Coraz więcej nowych mieszkań

Po kryzysie w  branży deweloperskiej , który miał miejsce kilka lat temu, we Wrocławiu powstaje coraz więcej nowych budynków i osiedli.  Podczas, gdy jeszcze w 2010 roku rozpoczęto realizację blisko 5 tys. mieszkań, w 2014 roku było ich już prawie 6,2 tys.

Według GUS w Polsce do historii pod względem rozpoczętych inwestycji przejdzie rok 2015. Z jego danych wynika, że w tym okresie rozpoczęto budowę 86,5 tys. mieszkań w całym kraju. To dotychczasowy rekord. Wynika z tego, że nie maleje popyt na nowe mieszkania.

- Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development, ekspert rynku nieruchomości.-  Deweloperzy mają bogatą ofertę, a klienci duży wybór.  Nie bez znaczenia były niskie stopy procentowe, które skłaniały do zaciągania tanich kredytów oraz szukania alternatywnych form lokowania pieniędzy. Poza tym Polacy nie lubią wynajmować mieszkań, wolą mieszkać na swoim. W rezultacie w mieszkaniach własnościowych mieszka ponad 70 proc. z nas .

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl