wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. PZU rusza z budową na Oławskiej. Hossa na wrocławskim rynku biurowym
wizualizacja nowego biurowca PZU źródło: inwestor
wizualizacja nowego biurowca PZU

24 lutego 2020 r. rozpoczyna się budowa nowego biurowca PZU przy ul. Oławskiej w pobliżu pl. Dominikańskiego. Klienci będą mogli tam załatwić swoje sprawy za dwa lata. Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju. Stary budynek został wyburzony w 2017 r.

Reklama

Przez trzy lata przy ul. Oławskiej 35, po wyburzonym budynku PZU (zdjęcie poniżej), była dziura w ziemi. W lutym br. inwestor Tower Inwestycje – spółka z Grupy PZU, poinformowała, że 24 lutego br. rusza z budową nowego biurowca. Będzie o 3 piętra wyższy od swojego poprzednika, bo nowy budynek to 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemne z ponad 140 miejscami parkingowymi. Łączna powierzchnia biurowa wyniesie 14 tys. mkw.

Sierpień 2017 r., rozbiórka biurowca PZU przy ul. Oławskiej, fot. Janusz Krzeszowski

– Gdy podejmowaliśmy decyzję o wybudowaniu nowego budynku zależało nam przede wszystkim na jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko – mówi Wojciech Dębski, prezes zarządu Tower Inwestycje. – To odzwierciedla się zarówno w zastosowanych rozwiązaniach technicznych, ale również w zaprojektowaniu przestrzeni dla rowerzystów. Architektura budynku, który powstaje na działce przy ul. Oławskiej, połączy ze sobą elementy nowoczesności oraz tradycji, przy okazji nawiązując do pobliskiej zabudowy. Zadbaliśmy o to, aby pod każdym względem było to dobre miejsce do pracy – dodaje.

Inwestor zaznacza, że w nowym biurowcu szczególny nacisk położono na zastosowanie rozwiązań proekologicznych w tym systemów oszczędzania energii i wody, zielone dachy, czy miejsca parkingowe ze stacjami ładowania dla samochodów o napędzie elektrycznym. Dodatkowo znajdzie się tam infrastruktura dla osób korzystających z rowerów w tym prysznice, szatnie, suszarnie, a także samoobsługowa stacja rowerowa.

Budynek spełni szereg wymogów brytyjskiego systemu certyfikacji BREEAM i wg przyjętych kryteriów otrzyma certyfikat na bardzo wysokim poziomie „Excellent”.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2. kwartał 2022 roku.

Wizytówka Wrocławia

Na generalnego wykonawcę biurowca, Grupa PZU wybrała firmę Warbud. Komercjalizacją powierzchni biurowo-usługowej zajmie się firma CBRE.

Wizualizacja nowego biurowca PZU, źródło: inwestor

– W ciągu ostatnich 30 lat oddaliśmy do użytku aż 500 obiektów. Jako generalny wykonawca, bierzemy odpowiedzialność za każdy etap budowy. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby obiekt stał się wizytówką Wrocławia – podkreślił Grzegorz Koprowski, dyrektor Regionu Południe w firmie Warbud.

Nowy biurowiec będzie stanowił zamknięcie i uporządkowanie ostatniego niezabudowanego fragmentu skrzyżowania ulic Oławskiej i Piotra Skargi. Projekt budynku uwzględnia również poszerzenie chodnika i stworzenie podcieni na całej długości elewacji frontowej, co znacznie zwiększy komfort osób czekających na pobliskim przystanku.

Wizualizacja nowego biurowca PZU, źródło: inwestor

Stary biurowiec PZU

Poprzedni biurowiec PZU przy ul. Oławskiej 35 zaprojektował w latach 60-tych ubiegłego wieku prof. Ryszard Natusiewicz, natomiast jego budowę zakończono dopiero w latach 70-tych.

W latach 2000 budynek swym wyglądem znacznie odstawał od pozostałych budowli na placu takich jak znajdująca się naprzeciwko galeria handlowa, biurowiec Dominikański, Justin Center czy znajdujące się w pobliżu OVO Wrocław.

Sierpień 2017 r., rozbiórka biurowca PZU przy ul. Oławskiej, fot. Janusz Krzeszowski

Od połowy 2016 r. budynek nie był już użytkowany, a pracownicy firmy przenieśli się do innych obiektów należących do firmy.

Zmiany wokół pl. Dominikańskiego

W ciągu ostatnich kilku lat zaszły duże zmiany w okolicach pl. Dominikańskiego. W 2016 r. wyburzono dwa stare biurowce, wybudowane jeszcze w epoce PRL-u, czyli Navicentrum i Naviga. W ich miejscu powstała inwestycja Nowy Targ – zobacz, jak miejsce zmieniało się na przestrzeni 150 lat [ZDJĘCIA].

Hossa na wrocławskim rynku biurowym

Paweł Boczar, szef wrocławskiego biura CBRE dodaje, że we Wrocławiu powstaje teraz około 128 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Tylko w 2019 roku, na rynek trafiło ponad 140 tys. mkw. takich biur.

– To imponujące dane, które potwierdzają bardzo duży potencjał stolicy Dolnego Śląska. Najemcy cały czas poszukują projektów takich, jak ten realizowany przez Tower Inwestycje. Bardzo cieszy nas zaufanie, jakim obdarzyła nas spółka Tower Inwestycje powierzając nam rolę wyłącznego agenta odpowiedzialnego za komercjalizację obiektu. Wierzę, że doskonała lokalizacja projektu oraz najwyższy standard techniczny budynku zagwarantuje jego szybką komercjalizację – zaznacza.

Wrocław w pierwszej trójce

Wrocław – po Warszawie i Krakowie – jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju. Na koniec pierwszej połowy 2019 r. miasto zbliżyło się do 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych. Atrakcyjność rynku przyciąga wielu pracowników z innych miejscowości, w wyniku czego aż 75% zatrudnionych w sektorze usług jest spoza miasta – tak wynika z najnowszych analiz JLL, firmy doradczej zajmującej się nieruchomościami.

Business Garden Wrocław znajduje się u zbiegu ulic: Legnickiej, Dąbrówki i Jaworskiej, źródło: inwestor

W 2019 r. we Wrocławiu niemal co miesiąc otwierany był biurowiec. We wrześniu ubiegłego roku u zbiegu ulicy Traugutta i Pułaskiego powstał City One, to pierwszy z dwóch budynków kompleksu City Forum. Na początku 2020 r. informowaliśmy o otwarciu: Business Garden Wrocław większy już nie będzie. Praca dla 10 tys. osób.

Czytaj więcej: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl